Przygotowania Polski do prezydencji w UE, kryzys gospodarczy, stabilność strefy euro, bezpieczeństwo energetyczne oraz wejście Chorwacji do UE - to główne tematy poniedziałkowych rozmów premiera Donalda Tuska z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem.

"Jestem niezmiernie zadowolony ze stanu przygotowań Polski do prezydencji w Unii Europejskiej. Będziemy bardzo blisko ze sobą pracowali, aby to przedsięwzięcie było sukcesem" - zadeklarował van Rompuy w poniedziałek na wspólnej z Tuskiem konferencji prasowej.

Premier podkreślił, że bliska współpraca rządu z przewodniczącym Rady Europejskiej zapowiada dobrą polską prezydencję i pomoże Polsce zrealizować ambitne zamiary w trakcie naszej prezydencji.

Tusk poinformował też, że van Rompuy przyjął zaproszenie na 1 lipca, kiedy Polska będzie inaugurowała swoje przewodnictwo w Unii. Inauguracja prezydencji 1 lipca z udziałem polskiego rządu i przedstawicieli najważniejszych instytucji unijnych odbędzie się w Teatrze Wielkim w Warszawie. Głównym punktem mają być przemówienia zaproszonych gości. W planach jest także obejrzenie opery "Król Roger".

Polska będzie przewodniczyć pracom Rady Unii Europejskiej przez sześć miesięcy; unijne stery przejmiemy 1 lipca 2011 r. Na liście wstępnych priorytetów polskiego przewodnictwa w UE, przyjętych przez rząd w lipcu 2010 r., znalazły się m.in.: negocjacje budżetu na lata 2014-2020, polityka wschodnia, polityka energetyczna, wzmocnienie polityki obronnej i rynku wewnętrznego UE.

Kolejne tematy rozmów obu polityków to kryzys gospodarczy, stabilność strefy euro i bezpieczeństwo energetyczne

Kolejne tematy rozmów obu polityków to kryzys gospodarczy, stabilność strefy euro i bezpieczeństwo energetyczne - w kontekście zaplanowanego na luty szczytu UE.

"Zaproponowaliśmy, aby w październiku na Radzie Europejskiej polska prezydencja przygotowała coś na kształt raportu podsumowującego dotychczasowe działania i starania Unii Europejskiej i poszczególnych instytucji europejskich w walce z kryzysem. Mamy nadzieję, że ta propozycja znajdzie uznanie także innych naszych partnerów" - mówił Tusk.

Szef Rady Europejskiej podkreślał, że 27 państw członkowskich UE jest w pełni przekonanych, że stabilność strefy euro jest niezbędna dla całości Unii i wszystkich obywateli. Van Rompuy opowiedział się za potrzebą wzmocnienia unii walutowej. "Ci, którzy są poza strefą euro, a chcą zaangażować się w koordynację gospodarczą, powinni mieć taką możliwość, oczywiście tak jest w przypadku Polski" - zadeklarował.

Obaj politycy rozmawiali też o szczycie Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w Budapeszcie

Przekonywał też, że poszczególne kraje Unii podejmują działania na rzecz poprawy sytuacji w związku z kryzysem gospodarczym. Van Rompuy zapowiedział, że w marcu Rada Europejska dokona przeglądu budżetów oraz sytuacji gospodarczej.

Obaj politycy rozmawiali też o szczycie Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w Budapeszcie. Tusk poinformował, że on sam będzie współgospodarzem tego spotkania. "Doszliśmy wspólnie do wniosku, że zarówno sytuacja na Białorusi, jak i ogólnie sytuacja polityczna wśród państw uczestniczących w Partnerstwie Wschodnim wymaga nadal aktywności, ponieważ Partnerstwo leży w interesie całej Wspólnoty Europejskiej, beneficjentów tych projektów i oczywiście także Polski" - zaznaczył.

Tusk poinformował również, że Polska zaproponowała, aby na najbliższej Radzie Europejskiej szefowie państw i rządów przyjęli stanowisko dotyczące sytuacji na Białorusi po wyborach prezydenckich.



"Bezpieczeństwo energetyczne pozostaje podstawowym priorytetem dla UE"

"Będziemy proponowali też, aby kwestia postępu rozmów i polepszenia relacji między Unią Europejską a Rosją stała się jednym z centralnych punktów naszej aktywności w drugiej połowie roku" - zadeklarował premier.

Tusk nie wykluczył, że podczas polskiej prezydencji w UE w drugiej połowie 2011 r. do Wspólnoty przystąpi Chorwacja. "Wszystko na to wskazuje, że w czasie polskiej prezydencji powinno dojść do szczęśliwego finału drogi akcesyjnej Chorwacji w UE. Dość prawdopodobne, że w drugiej połowie roku akcesja stanie się faktem, co dla Polski jest ważne nie tylko ze względu na pamięć na naszą drogę do UE, ale też mocne zaangażowanie Polski na rzecz możliwie szybkiej akcesji Chorwacji" - mówił Tusk.

Van Rompuy powiedział, że rozmawiał z Tuskiem także o szczycie UE, który odbędzie się 4 lutego, a poświęcony będzie energetyce i innowacyjności. "Bezpieczeństwo energetyczne pozostaje podstawowym priorytetem dla UE" - zadeklarował.

"Żadne państwo państwo europejskie nie powinno być wykluczone z wewnętrznego, europejskiego rynku energetycznego" - powiedział Van Rompuy. Podkreślił, że zintegrowany rynek europejski wzmacnia naszą konkurencyjność. Opowiedział się za wzmocnieniem infrastruktury energetycznej. Jak zaznaczył, innowacyjność poprawi codziennie życie obywateli UE.