Zanim pojawi się duży brzuch, przyszła mama może bez przeszkód prowadzić samochód. Później powinna raczej jeździć na fotelu pasażera, a jeśli to niemożliwe – musi zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo swoje i swojego dziecka.

Kobiety w zaawansowanej ciąży mogą mieć problem ze swobodnymi ruchami w samochodzie. By zwiększyć zakres manewru, należy odsunąć fotel na tyle, by brzuch nie ocierał o kierownicę. Ręce mogą być na niej położone nieco niżej niż zwykle, w pozycji na "za dwadzieścia czwarta", co zapewnia większy komfort. Jednocześnie plecy powinny być mocno oparte w fotelu, by stabilizować postawę.

Choć polskie prawo dopuszcza, by kobiety w widocznej ciąży nie używały pasów bezpieczeństwa, eksperci radzą z nich nie rezygnować. Przyszłe matki, które decydują się na jazdę bez ochrony, w przypadku kolizji są dużo bardziej narażone na przedwczesne całkowite lub częściowe oddzielenie się łożyska, co prowadzi do niedotlenienia i niedożywienia płodu i może skutkować jego śmiercią. Kobiety jeżdżące bez pasów ryzy-kują też pęknięciem macicy lub jej uszkodzeniem.

Jak zatem zapiąć pasy w czasie ciąży? Część biodrową należy przeciągnąć nad udami, tak by pas płasko leżał pod brzuchem i nie uciskał tej wrażliwej części ciała. Od prawego boku brzucha pas powinien przechodzić dokładnie na skos tułowia, pomiędzy piersiami. Nie należy nigdy wsuwać go pod ramię lub za plecy, bo w razie wypadku może mieć to katastrofalne skutki dla zdrowia matki i jej dziecka.

Kobiety w ciąży powinny też dobrze planować trasę przejazdu. By uniknąć stresów, radzimy wybierać niezatłoczone drogi i omijać korki. Dla bezpieczeństwa płodu i własnego komfortu powinny też jechać jezdniami o dobrej nawierzchni.