Średni wiek inicjacji seksualnej w Polsce to 19 lat, a najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji podczas pierwszego stosunku jest prezerwatywa. Średnia wieku, w którym kobiety zaczynają stosować antykoncepcję to 19,9 lat - jednak po pigułkę antykoncepcyjną sięgają później - wynika z badania GFK.

O zwyczaje seksualne zapytano w sumie ponad 25,5 tys. kobiet w wieku 15-49 lat w Polsce i kilkunastu innych krajach europejskich.

Z badań wynika, że Polki rozpoczynają współżycie seksualne w wieku 19 lat, czyli o rok później niż średnio w Europie i o dwa lata później niż Niemki, Brytyjki, Norweżki i Czeszki. Najwcześniej zaczynają współżyć Dunki - średnio w wieku 16,6 lat. Najpóźniej inicjację seksualną przechodzą Turczynki - średni wiek to 20,5 roku.

W Polsce dużo jednak młodych matek

Podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano wyniki badania, ginekolog i endokrynolog dr Małgorzata Bińkowska zwróciła jednak uwagę, że w Polsce wysoka jest liczba żywych urodzeń wśród matek poniżej 19. roku życia; w 2008 r. było ich ponad 21 tys., czyli co 20 urodzone dziecko miało nastoletnią matkę. W jej ocenie liczba ciąż wśród nastolatek jest jeszcze wyższa.

Inicjacja jednak to temat wstydliwy

Także psycholog Bianca Beata Kotoro uznała, że wyniki dotyczące wieku inicjacji seksualnej nie do końca pokrywają się z rzeczywistością. "Od wielu lat wyniki badań w Polsce pokazują, że pierwszy stosunek ma miejsce w wieku około 19 lat. W rzeczywistości pierwszy raz często jest ukrywany i często się o nim nie mówi" - powiedziała.

Anna Konopka z Grupy Edukatorów Seksualnych "Ponton" powiedziała, że zgłaszają się do niej nawet 13-14-letnie dziewczęta, które mówią, że swój pierwszy raz mają już za sobą.

Najczęstsza antykoncepcja - prezerwatywa

Z badań wynika także, że najczęściej stosowaną w Europie metodą antykoncepcji podczas pierwszego stosunku są prezerwatywy (49 proc. odpowiedzi). Najchętniej używane są one w Grecji (79 proc.), a najrzadziej w Portugalii - tylko 17 proc. kobiet w tym kraju wskazało na tę metodę zabezpieczenia. W Polsce do stosowania prezerwatyw przyznało się 61 proc. ankietowanych. Podobne wyniki uzyskano w Wielkiej Brytanii (60 proc.) i Danii (62 proc.).

Drugie miejsce w Europie pod względem popularności wśród osób rozpoczynających współżycie zajmują pigułki antykoncepcyjne. Tę metodę stosowało jednak tylko 21 proc. ankietowanych kobiet. Najczęściej po pigułkę sięgają Holenderki (odpowiedziało tak 55 proc. z nich), Niemki (49 proc.), Austriaczki i Szwajcarki (po 41 proc.) oraz Francuzki (40 proc.). W Polsce pigułkę wybiera 15 proc. kobiet. Najmniejszą popularnością pigułki cieszą się w Grecji (1 proc.), na Ukrainie (3 proc.) oraz w Rumunii (6 proc. wskazań).

Antykoncepcja po inicjacji

Średnia wieku, w którym ankietowane Europejki zaczynały stosować antykoncepcję, to 17-22 lata; w Polsce - 19,9 roku. W krajach Europy Zachodniej oraz Północnej najwięcej - około 25 proc. ankietowanych - zaczęło stosować antykoncepcję już w 16. roku życia. Część kobiet rozpoczynało współżycie wcześniej, niż zaczynało stosować antykoncepcję. Najwięcej było ich w Czechach - 65 proc., a najmniej w Hiszpanii - 17 proc. Także 28 proc. Polek odpowiedziało, że były aktywne seksualnie przed zastosowaniem antykoncepcji.



Średnia różnica między wiekiem inicjacji seksualnej a zastosowaniem jakiejkolwiek antykoncepcji to w Europie 0,9 roku. Taki sam wynik uzyskano w Polsce. Większe różnice zaobserwowano jednak w przypadku stosowania pigułki antykoncepcyjnej. Z badań wynika, że średni wiek, w którym kobiety zaczynają po nią sięgać, to 21,7 lat, czyli 2,7 roku po rozpoczęciu współżycia. Najwcześniej po pigułkę sięgają Holenderki - pół roku przed inicjacją seksualną.

Badanie wykazało także, że najbardziej godnym zaufania źródłem informacji jest dla kobiet lekarz ginekolog. Jedynie w Wielkiej Brytanii, Holandii, Norwegii i Danii na pierwszym miejscu wśród wskazanych źródeł znalazł się lekarz ogólny.

W Polsce na ginekologa wskazało 71 proc. ankietowanych kobiet. Podobne wyniki uzyskano w Niemczech (71 proc.), Włoszech (72 proc.), Czechach i Grecji (po 72 proc.) oraz Austrii i Szwajcarii (73 proc.).

W badaniu na zlecenie Bayer Schering Pharma wzięły udział kobiety w wieku 15-49 lat z 19 krajów. W sumie było ich 25 590, a w Polsce - 1 041. Badanie przeprowadzono w listopadzie i grudniu 2009 r.