Olbrzymim zainteresowaniem Chińczyków cieszyły się bowiem seminaria zorganizowane przez Warszawski Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Pawilonie Polski na Wystawie Światowej EXPO 2010 w Szanghaju. Chińskie firmy i instytucje zainteresowane są współpracą z polskimi projektantami – twierdzi Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, PAIiIZ.

PAIiIZ przypomina, że Chiny są największym obszarem produkcyjnym na świecie, dlatego też chińskie instytucje zajmujące się projektowaniem zainteresowane są łączeniem projektantów z przedsiębiorcami.

„To szansa także dla polskich projektantów. Kreatywny biznes i polskie projektowanie, współpraca polskich projektantów i przedsiębiorców, którą my w Polsce nie do końca doceniamy, okazuje się być bardzo dobrym produktem eksportowym” - uważa prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Beata Bochińska.

Bochińska zaznacza, że we współczesnym świecie masowość nie musi oznaczać niskiej jakości. „Nie ma znaczenia, czy coś jest produkowane masowo, czy jednorazowo. Projektowanie wyłącznie dla masowego odbiorcy ma sens. Demokratyczny design, który my w Polsce bardzo dobrze rozumiemy, bo byliśmy zawsze biednym odbiorcą, projektowaliśmy na „niższą półkę” - dzisiaj okazało się to być najważniejsze w globalnym biznesie” – argumentuje pani prezes.

Celem seminariów było pokazanie nowoczesnej polskiej gospodarki oraz polskich metropolii, rozwijających się w oparciu o design i branże kreatywne, promowanie wzrostu konkurencyjności firm poprzez wzornictwo na podstawie dobrych praktyk z firm polskich, zaprezentowanie dorobku oraz warsztatu twórczego uznanych polskich projektantów wzornictwa przemysłowego oraz umożliwienie nawiązywania współpracy między chińskim i polskim biznesem dzięki wykorzystaniu potencjału wzornictwa przemysłowego.

Pawilon Polski na EXPO prowadzony jest przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych, (PAIiIZ).