Dziś sobota, dwieście osiemdziesiąty trzeci dzień roku. Wschód słońca o godz. 6.52, zachód o 17.53. Imieniny obchodzą: Franciszek, Daniel, Leon i Paulina.

* * *

Dziś, w samo południe, w obecności najwyższych przedstawicieli UE, prezydent Lech Kaczyński dokona ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

Zaproszenie na uroczystość w Pałacu Prezydenckim przyjęli szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, premier przewodniczącej obecnie UE Szwecji, Fredrik Reinfeldt, a także premier Donald Tusk i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Podczas uroczystości prawdopodobnie nie będzie marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. Wczoraj tłumaczył, że zaproszenie przyszło do niego w ostatniej chwili, a on ma już własne plany. Marszałek dodał, że dziwi go pomysł robienia wielkiej uroczystości. Według niego, miałaby ona sens, gdyby była zorganizowana wiele miesięcy temu, tuż po tym, gdy Sejm uchwalił ustawę upoważniająca prezydenta do ratyfikacji Traktatu.

Podczas uroczystości zabraknie też szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego i przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Andrzeja Halickiego (PO). Ten pierwszy ma spotkanie z ambasadorem Wielkiej Brytanii, a drugi przebywa za granicą.

Zdaniem premiera, który wybiera się do Pałacu, do ratyfikacji Traktatu dochodzi "za późno", a ta zwłoka raczej przyniosła "straty niż korzyści, jeśli chodzi o naszą europejską grę" - powiedział wczoraj Tusk.

stk/ la/

* * *

Dziś wieczorem prezydent Lech Kaczyński z małżonką udają się do Watykanu na niedzielne uroczystości kanonizacji błogosławionego abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Podczas wizyty prezydenta w Watykanie planowana jest krótka rozmowa z papieżem Benedyktem XVI.

Maria i Lech Kaczyńscy rozpoczną swój pobyt w Watykanie od złożenia rano w niedzielę kwiatów na grobie Jana Pawła II. W przyszły piątek mija 31 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Po odwiedzeniu grobu Jana Pawła II para prezydencka wraz z delegacją przejdzie na plac św. Piotra, by uczestniczyć w mszy świętej kanonizacyjnej błogosławionego abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

Razem z arcybiskupem Felińskim na ołtarze wyniesieni zostaną hiszpański zakonnik-mistyk Rafael Arnaiz Baron (1911-1938), pochodzący także z Hiszpanii dominikanin Francisco Coll y Guitart (1812-1875) - założyciel zgromadzenia zakonnego, francuska zakonnica Marie de la Croix Jugan (1792-1879) i belgijski ksiądz Josef Daamian de Veuster (1840-1889), który na Hawajach niósł pomoc chorym na trąd.

Zgodnie z protokołem watykańskim uroczystości będą okazją do krótkiej rozmowy prezydenta z papieżem Benedyktem XVI. Podczas wizyty w Rzymie nie są planowane rozmowy polityczne, gdyż ma ona charakter religijny. Lech Kaczyński wraca do kraju w niedzielę po południu.

Na mszę kanonizacyjną pięciorga błogosławionych na Placu św. Piotra przybędzie też delegacja polskiego episkopatu z prymasem Józefem Glempem, premier Francji Francois Fillon oraz król Belgów Albert II z małżonką. Lech Kaczyński był w Watykanie ostatnio 18 maja i został wtedy przyjęty na audiencji u papieża Benedykta XVI.

eaw/ la/

* * *

Rada Polityczna PiS dokona zmian personalnych, które wymusza nowy statut partii - wybrani mają być m.in. szef Komitetu Wykonawczego, skarbnik partii oraz nowi członkowie Komitetu Politycznego.

Rada odniesie się też prawdopodobnie do sytuacji związanej z tzw. aferą hazardową. Głos ma zabrać prezes partii Jarosław Kaczyński. Posiedzenie jest zamknięte dla mediów. Po jego zakończeniu zaplanowany jest briefing prezesa PiS.

Przyjęty pod koniec września przez kongres PiS nowy statut zreorganizował naczelne władze partii. Będą one składać się z dwóch podstawowych ciał: Komitetu Politycznego i Komitetu Wykonawczego. Znika Zarząd Główny PiS, a także stanowiska: przewodniczącego Zarządu Głównego i sekretarza generalnego.

Nieoficjalnie politycy PiS przyznają, że największe szanse na przewodniczenie Komitetowi Wykonawczemu mają: dotychczasowy szef Zarządu Głównego Joachim Brudziński i sekretarz generalny PiS Jarosław Zieliński.

tgo/ la/

* * *

Dziś w Warszawie zbiera się Rada Krajowa SLD poświęcona tzw. aferze hazardowej. Działacze Sojuszu chcą się zastanowić nad takimi zmianami w sposobie prac nad projektami ustaw, które zagwarantowałyby - większą niż dotychczas - jego przejrzystość. SLD chce również zaproponować zmiany w ustawie o CBA, by usprawnić działania tej służby.

Rada Krajowa ma ponadto omówić sprawę przyszłorocznego budżet, a także podjąć uchwałę o zwołaniu na grudzień konwencji programowej, na której być może przedstawiony zostanie kandydat SLD na prezydenta.

mkr/ la/

* * *

Odbywający się dziś Nadzwyczajny Kongres Partii Pracy omawiać będzie strategię partii w nadchodzących wyborach prezydenckich w 2010 r. Przedmiotem dyskusji mają być też zmiany statutowe.

W kongresie wezmą udział m.in. liderzy UP Waldemar Witkowski i Marek Pol, eurodeputowany prof. Adam Gierek oraz posłowie Grzegorz Pisalski i Bożena Kotkowska.

mzk/ la/

* * *

Po raz kolejny ulicami Warszawy przejdzie dziś marsz Różowej Wstążki. Także w innych miastach Polski zaplanowano podobne imprezy. Marsz, który tradycyjnie już odbywa się w październiku, jest częścią prowadzonej od 11 lat Wielkiej Kampanii Życia, która popularyzować ma wiedzę na temat raka piersi i zachęcać do regularnego wykonywania badań USG i mammograficznych.

Marsz wystartuje w południe, u zbiegu ulic Chmielnej i Nowego Światu, przejdzie Krakowskim Przedmieściem na Plac Zamkowy. Tam zorganizowane zostanie Miasteczko Różowej Wstążki, gdzie na uczestniczki Marszu czekać będzie mammobus - specjalny pojazd do wykonywania mammografii, trzy namioty, w których będziemy można zrobić USG piersi oraz lekarze onkolodzy, którzy będą udzielać porad, a także wykwalifikowane pielęgniarki, które nauczą, jak skutecznie robić badania samokontrolne (tzw. palpacyjne).

Bezpośrednio po Marszu zostanie zrobione zdjęcie pamiątkowe - fotograf na wieży przy kościele św. Anny uwieczni uczestniczki Marszu, kiedy uformują kształt różowej wstążki - symbolu walki z rakiem piersi. Będzie można zrobić sobie sesję zdjęciową u jednego z trzech znanych fotografów: Tomka Sikory, Wojtka Wieteski albo Kuby Dąbrowskiego.

Zaplanowano również m.in. szybki kurs nordic walking, pokaz prostych ćwiczeń, konkursy, a także koncerty. Wystąpią wokaliści Teatru Roma oraz Zakopower.

akw/ bno/

* * *

Dziś - w przededniu obchodów Dnia Papieskiego - na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się konferencja naukowa pt. "Jan Paweł II - papież wolności". Gościem honorowym konferencji i głównym prelegentem będzie wiceprzewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), bp Piotr Jarecki.

Patronat honorowy nad konferencją objęli: prymas Polski, kard. Józef Glemp, nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik, metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz i rektor UW, prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow.

Po południu na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczysta gala wręczenia Nagrody Totus za rok 2009, a o godz. 20 prymas Polski kardynał Józef Glemp wygłosi orędzie telewizyjne, transmitowane przez Program 1 TVP.

Dzień 16 października - dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową - został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP w lipcu 2005 roku w hołdzie papieżowi. Natomiast Dzień Papieski obchodzony jest w Kościele katolickim w Polsce od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru.

skz/ itm/

* * *

Miłośnicy bluesowych brzmień zjadą dziś do Katowic, by wziąć udział w Rawa Blues Festival. To już 29. edycja jednej z najważniejszych imprez poświęconych temu gatunkowi muzyki. W tym roku w katowickim Spodku będzie można posłuchać koncertów takich wykonawców jak Eric Sardinas, Rod Piazza and The Mighty Flyers i Eden Brent. Zagra też świętująca w tym roku swoje 25-lecie formacja Shakin' Dudi, założona przez twórcę festiwalu Ireneusza Dudka.

Jak co roku, koncerty na głównej scenie poprzedzą występy młodych zespołów na małej scenie w holu Spodka. Tam granie rozpocznie się przed południem. Wśród dodatkowych atrakcji organizatorzy wymieniają kawiarenkę bluesową, której zadaniem będzie podkreślenie istoty i siły tekstu w bluesie, w holu Spodka będzie można też oglądać tworzone na żywo przez studentów katowickiej Akademii Sztuk Pięknych malarskie wariacje na temat bluesa.

Po koncertach w Spodku część uczestników bluesowego święta przeniesie się do Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach, gdzie zaprezentowane zostaną amerykańskie filmy dokumentalne poświęcone fenomenowi bluesa i jego gwiazdom. Przed północą w dwóch katowickich klubach rozpoczną się pofestiwalowe jam sessions, które potrwają do niedzielnego rana.

kon/

* * *

We Wrocławiu rozpoczyna się dziś V Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog. Podczas trwającej do 17 października imprezy wystąpią artyści m.in. z Polski, Litwy, Niemiec, Belgii, Łotwy, Rosji i Republiki Południowej Afryki. W ceremonii otwarcia imprezy weźmie udział m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Pierwszym pokazanym spektaklem będzie sztuka Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest" w reż. Grzegorza Jarzyny. W sumie zaprezentowanych zostanie 15 spektakli. Przedstawienia będą grane na deskach wrocławskich teatrów: Teatru Współczesnego i Teatru Polskiego, w Operze Wrocławskiej i m.in. na terenie przepompowni Świątniki. Goście festiwalu będą mogli uczestniczyć także w spotkaniach z twórcami i dyskusjach.

Tegorocznej edycji festiwalu przyświeca hasło "Wobec zła". Zło będzie głównym motywem spektakli oraz dyskusji panelowych z udziałem artystów. Zostaną uwypuklone jego różne aspekty - indywidualny, moralny, religijny, a także społeczny, polityczny i etyczny.

pdo/

* * *

21 dwumetrowych posągów z żelaza, przedstawiających ludzi-roboty, stanie dziś po południu na Placu Artystów w Kielcach w ramach wystawy "Ludzie z żelaza" autorstwa rzeźbiarza, Zbigniewa Frączkiewicza.

Każda z rzeźb składa się z kilku części połączonych śrubami. Skomplikowany montaż ekspozycji rozpocznie się w sobotę wcześnie rano. Kurator ekspozycji Artur Wijata z Galerii Sztuki Współczesnej "Winda" wyraził nadzieję, że wystawa pokazywana w przestrzeni publicznej miasta spowoduje zainteresowanie kielczan sztuką współczesną. Plenerowa ekspozycja będzie dostępna dla widzów przez trzy tygodnie.

Zbigniew Frączkiewicz (ur. w 1946 roku) jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Poza rzeźbą zajmuje się rysunkiem, malarstwem, projektowaniem architektury, a także fotografią i wzornictwem użytkowym.

ban/

Newsroom PAP