Plan rady nadzorczej ws. odwołania p.o. prezesa TVP Piotra Farfała nie wypalił, bo na posiedzenie nie przyszła przedstawicielka resortu skarbu.
Piotr Farfał jest nadal szefem TVP. Jego odwołanie uniemożliwiła wczoraj przedstawicielka Skarbu Państwa w radzie nadzorczej prof. Ewa Nowińska.
Rada nie rezygnuje i w przyszłym tygodniu ponownie podejmie próbę odwołania prezesa publicznej telewizji.
Precyzyjnie zaplanowana ofensywa medialnej koalicji PiS i SLD nie powiodła się
Jej przedstawiciele nie zostali wpuszczeni do gmachu przy Woronicza. Rada na taki wariant była przygotowana. Natychmiast zwołano posiedzenie w kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy w Warszawie. Ale członkowie rady nie przewidzieli kolejnego ruchu Farfała: do telewizji została wpuszczona prof. Ewa Nowińska delegowana do rady przez ministra skarbu Aleksandra Grada. Spędziła tam ponad dwie godziny. Bez niej wniosku o odwołanie prezesa TVP nie można było głosować.
Po spotkaniu z Farfałem i jego prawnikami Nowińska oświadczyła, że w posiedzeniu nie weźmie udziału.



Stanowisko Nowińskiej w tej sprawie jest niezwykle ważne
Od wtorku pojawiały się informacje, że Ministerstwo Skarbu będzie naciskało na nią, by zrezygnowała z zasiadania w radzie nadzorczej lub przynajmniej nie przychodziła na posiedzenie. Wszystko po to, by obronić Farfała. – To nieprawda. Nikt nie będzie naciskał na profesor prawa – mówi bliski współpracownik ministra skarbu. Dodaje jednak, że rząd i PO będą robiły wszystko, by nie dopuścić PiS i SLD do telewizji. – Wybór pomiędzy nimi a Farfałem jest jak wybór między cholerą a dżumą, ale przynajmniej dżuma jest już oswojona – mówi nasz rozmówca.
Ostatecznie rada nadzorcza poza siedzibą TVP wybrała swoje władze
Przewodniczącym rady został Bogusław Szwedo (rekomendowany przez PiS). Jego zastępcą Bogusław Piwowar, związany z lewicą, bliski współpracownik byłego prezesa TVP Roberta Kwiatkowskiego. Rada wyznaczyła posiedzenie na za tydzień. Pojawi się na nim punkt: zmiany w zarządzie. – Nie zdecydowaliśmy się na rozszerzenie porządku obrad pod nieobecność prof. Nowińskiej – tłumaczy Szwedo.
Prawdopodobnie dziś sąd rozstrzygnie, czy rada nadzorcza będzie mogła podejmować jakiekolwiek decyzje. Rozpatrzone zostaną wnioski złożone przez prawnika Farfała o zabezpieczenie powództwa w sporze o legalność rady oraz o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego pytania, czy KRRiT może wybierać radę nadzorczą TVP.
Czytaj więcej na dziennik.pl.

Anna Nalewajk

Marcin Graczyk