* * *

Dziś mija piąta rocznica obecności Polski w Unii Europejskiej. Polska starała się o członkostwo we wspólnocie 14 lat; negocjacje w sprawie Układu Europejskiego podjął pierwszy po wojnie niekomunistyczny rząd Tadeusza Mazowieckiego, oficjalnie zaś zakończył rząd Leszka Millera. Wraz z Polską do Unii weszły wówczas także Czechy, Węgry, Słowacja, Łotwa, Estonia, Litwa, Cypr, Słowenia i Malta.

Ostateczne warunki naszego członkostwa zostały ustalone podczas szczytu UE w Kopenhadze w grudniu 2002 roku. Polska zyskała miano twardego negocjatora, który do końca walczy o swoje stanowisko.

16 kwietnia 2003 roku na unijnym szczycie w Atenach, premier Leszek Miller, minister Włodzimierz Cimoszewicz oraz minister ds. europejskich Danuta Huebner podpisali Traktat Akcesyjny o przystąpieniu Polski do UE.

7-8 czerwca 2003 roku odbyło się w Polsce referendum w sprawie członkostwa w UE. Za wejściem Polski do UE opowiedziało się 77,45 proc. głosujących w referendum, przeciw - 22,55 proc., przy frekwencji, która osiągnęła 58,85 proc.

1 maja 2004 roku Polacy obudzili się już w zjednoczonej Europie. Akcesji towarzyszyły huczne uroczystości - o północy, w blasku sztucznych ogni i przy dźwięku "Ody do Radości" Beethovena, na masztach załopotały flagi z dwunastoma gwiazdkami, a Polska przyłączyła się do Unii Europejskiej.

par/

* * *

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Dzień ten został wybrany jako święto robotnicze przez kongres założycielski II Międzynarodówki, obradujący w Paryżu w 1890 roku. Jest także katolickim Świętem Józefa Rzemieślnika.

Święto Pracy, obchodzone od ponad wieku 1 maja, upamiętnia strajk robotników w Chicago z 1 maja 1886 roku, który został brutalnie stłumiony przez policję. Geneza święta jest związana przede wszystkim z walką o 8-godzinny dzień pracy. Święto wprowadziła w 1889 roku na kongresie w Paryżu II Międzynarodówka Socjalistyczna, wyznaczając na dzień obchodów właśnie rocznicę zajść w Chicago.

M.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Francji po raz pierwszy święto 1 Maja obchodzono w 1890 roku. W Polsce, głównie na terenach zaboru rosyjskiego, pierwsze pochody i manifestacje robotnicze organizował II Proletariat i Związek Robotników Polskich. W 1891 r. w Łodzi i Żyrardowie doszło do starć z wojskiem, a następnie do represji ze strony władz carskich. W Stanach Zjednoczonych Święto Pracy obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września.

gdy/

* * *

Prezydent Lech Kaczyński odwiedzi dziś Kalisz i Turek (Wielkopolska). W samo południe prezydent weźmie udział w mszy w bazylice Świętego Józefa Kaliskiego, gdzie po raz 17. robotnicy i pracodawcy przybędą z Ogólnopolską Pielgrzymką "Solidarności". 1 Maja Kościół katolicki obchodzi święto św. Józefa - patrona ludzi pracy.

Prezydent złoży kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II, spotka się z dziennikarzami, a także z mieszkańcami Kalisza na Rynku Głównym. Tutaj wygłosi też przemówienie w związku z przypadającą tego dnia 5. rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Z Kalisza prezydent pojedzie do Turku, gdzie spotka się z samorządowcami oraz środowiskami solidarnościowo- niepodległościowymi i wręczy odznaczenia państwowe. Ostatnim punktem pobytu w tej miejscowości będzie spotkanie z mieszkańcami na Rynku.

zak/

Newsroom PAP