* * *
Dziś po południu rozpoczyna obrady dwudniowy kongres Europejskiej Partii Ludowej (EPP). Uczestniczyć w nim będzie m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, premierzy Włoch, Francji, Holandii i Litwy, a także szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering.
Zaproszenie na kongres, który odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki, przyjęli również premier Ukrainy Julia Tymoszenko oraz prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. Zaproszenie - jako gość honorowy - otrzymał też Lech Wałęsa.
Sesja plenarna kongresu rozpoczyna się o godz. 17 w Sali Kongresowej PKiN. Zaplanowano m.in. wystąpienia premiera Donalda Tuska, wicepremiera Waldemara Pawlaka, Barroso i Poetteringa. Wieczorem uczestnicy kongresu wezmą udział w uroczystej kolacji w Arkadach Zamku Królewskiego.
Uczestnicy kongresu przyjmą zmiany w Manifeście Wyborczym EPP. Manifest składa się z pięciu głównych punktów: tworzenie dobrobytu, bezpieczna Europa, walka ze zmianami klimatycznymi, wyzwania demograficzne i jedność UE na arenie międzynarodowej. Delegaci i goście w trakcie pierwszego dnia kongresu obejrzą film dokumentalny "25 lat Solidarności - jak zerwaliśmy żelazną kurtynę", pokazujący rolę, jaką w budowie demokracji odegrała Solidarność i Lech Wałęsa.
laz/ mrr/
* * *
Premier Donald Tusk spotka się dzisiaj z przywódcami rządów i państw - uczestnikami kongresu Europejskiej Partii Ludowej (EPP). Będzie rozmawiał m.in. z szefem PE Hansem-Gertem Poetteringiem oraz z premierami: Francji: Francois Fillonem, Luksemburga Jean- Claudem Junckerem, Holandii Janem Peterem Balkenende oraz Grecji Kostasem Karamanlisem.
Tusk z Poetteringiem będzie rozmawiał m.in. o wyborach do Parlamentu Europejskiego, czerwcowej agendzie Rady Europejskiej, w tym o kryzysie finansowym, Traktacie z Lizbony i sytuacji w Afganistanie.
W trakcie rozmów z premierami Francji, Luksemburga, Holandii oraz Grecji zostaną podniesione kwestie współpracy dwustronnej, bieżących zagadnień polityki europejskiej, Partnerstwa Wschodniego, światowego kryzysu gospodarczego oraz pakietu energetyczno-klimatycznego.
Z europejskimi politykami, którzy odwiedzają Warszawę, będzie dziś rozmawiał także prezydent Lech Kaczyński. Spotka się z premierem Włoch Silvio Berlusconim i szefem PE Hansem-Gertem Poetteringiem.
laz/ mrr/ par/
* * *
Zainteresowanie mediów środowym kongresem Europejskiej Partii Ludowej zamierzają wykorzystać związkowcy Solidarności - stoczniowcy i kolejarze, którzy chcą manifestować w trakcie spotkania.
Kolejarze planują wyruszyć w południe sprzed Pałacu Kultury i Nauki przed gmach Ministerstwa Infrastruktury. Będą protestować przeciwko zwolnieniom w sektorze kolejwym
Z kolei od godz. 17 przed Salą Kongresową zamierza protestować ok. 500 związkowcy NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdańskiej. W ten sposób chcą zamanifestować swój sprzeciw przeciwko likwidacji Stoczni Gdańskiej.
Służby porządkowe szacują, że obie manifestacje mogą zgromadzić nawet 1,5 tys. osób.
W związku z kongresem EPP oraz planowanymi manifestacjami należy spodziewać się utrudnień w ruchu w centrum Warszawy.
bls/ rda/
* * *
Dziś ok. godz. 7 na wojskowym lotnisku Okęcie w Warszawie wylądować ma specjalny samolot transportowy z ciałem zamordowanego w Pakistanie Piotra Stańczaka.
Pierwotnie planowano, że przylot samolotu pakistańskich sił powietrznych Herkules C-130 nastąpi we wtorek wieczorem. Jednak jak się okazało, zorganizowanie transportu było niemożliwe w tak krótkim czasie. Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski tłumaczył, że lot trwa ponad 12 godzin, wymaga uzyskania wielu zezwoleń, także międzylądowania na zatankowanie.
Na pokładzie samolotu trumnie z ciałem Polaka towarzyszy wysokiej rangi przedstawiciel pakistańskiego MSZ, a także żołnierze armii pakistańskiej.
Przed odlotem samolotu z ciałem Polaka z lotniska w Islamabadzie, odbyła się ceremonia pożegnalna z pełnym ceremoniałem wojskowym.
Po przylocie do kraju ciało zostanie przekazane rodzinie. Piotr Stańczak został porwany przez talibów jesienią ubiegłego roku. W zamian za jego uwolnienie terroryści domagali się zwolnienia z więzień swoich towarzyszy. Wobec niespełnienia tych żądań przez pakistańskie władze, 7 lutego ogłosili, że Polak został zabity.
stk/ eaw/
* * *
Grzegorz S. dowodzący trzyosobową grupą funkcjonariuszy ABW, którzy 25 kwietnia 2007 roku mieli zatrzymać Barbarę Blidę, ma stanąć dziś przed sejmową komisją śledczą badającą okoliczności śmierci byłej posłanki SLD. Podczas próby zatrzymania Blida popełniła samobójstwo, strzelając do siebie w łazience swego domu.
W ubiegłym tygodniu łódzka prokuratura prowadząca od dwóch lat śledztwo w sprawie śmierci Blidy sformułowała wobec S. akt oskarżenia dotyczący niedopełnienia przez niego obowiązków służbowych. Oskarżonemu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. W śledztwie S. nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. W związku z postawionymi zarzutami i aktem oskarżenia Grzegorz S. ma prawo odmówić złożenia zeznań przed komisją śledczą.
Środowy świadek będzie szóstym spośród oficerów ABW, który stanie przed sejmowymi śledczymi. Do tej pory komisja przesłuchała m.in. funkcjonariusza, który wraz z S. był członkiem grupy dokonującej zatrzymania Blidy.
mja/ pz/
* * *
Przed Sądem Apelacyjnym w Katowicach odbędzie się dziś rozprawa odwoławcza w procesie dwóch mężczyzn, oskarżonych o zabójstwo i zgwałcenie ośmioletniego Mateusza Domaradzkiego z Rybnika. Przed rokiem gliwicki sąd okręgowy wymierzył im kary po 25 lat więzienia.
Z uwagi na charakter sprawy proces był niejawny. Bardzo możliwe, że zostanie także wyłączona jawność rozprawy apelacyjnej. Nie wiadomo, czy sąd już dzisiaj ogłosi wyrok - wcześniej zamierza uzupełnić postępowanie o przesłuchanie dwóch świadków.
Według ustaleń śledztwa, 24-letni dziś Łukasz N. i 28-letni Tomasz Z. w 2006 r. zgwałcili, a następnie zabili i zakopali chłopca. Ciała dziecka nigdy nie udało się odnaleźć. Nie były to jedyne przestępstwa zarzucane oskarżonym. N. odpowiadał w procesie w sumie za trzy przestępstwa, Z. - za sześć. Sąd I instancji uznał ich za winnych popełnienia niemal wszystkich tych czynów.
kon/ pz/
* * *
Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku kontynuowany ma być dziś proces 46-letniego Krzysztofa B., oskarżonego m.in. o wielokrotne gwałty na córce, z użyciem przemocy i gróźb oraz psychiczne i fizyczne znęcanie się nad rodziną.
Ze względu na dobre obyczaje i ważny interes osób pokrzywdzonych cały proces jest utajniony.
Według informacji PAP ze źródeł sądowych, dziś - w obecności psychologa - zeznania ma składać 22-letnia córka oskarżonego, która ma status pokrzywdzonej. Niewykluczone, że zeznania będzie też składała żona oskarżonego, matka dziewczyny.
rof/
* * *
Byli więźniowie obozu koncentracyjnego w Dachau będą się dziś modlić w bazylice św. Józefa w Kaliszu za swoje cudowne oswobodzenie 29 kwietnia 1945 r. W 2006 r. Konferencja Episkopatu Polski ustanowiła 29 kwietnia Dniem Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w okresie II wojny światowej, którego organizację powierzono diecezji kaliskiej.
W obliczu planowanej przez Niemców zagłady obozu, księża przysięgli św. Józefowi Kaliskiemu, że w przypadku ocalenia spotykać się będą każdego roku w Kaliszu - miejscu kultu tego świętego. Od 64 lat księża ponawiają w bazylice tę przysięgę.
Obóz istniał w latach 1933-1945. W czasie II wojny światowej był głównym na Zachodzie obozem koncentracyjnym dla polskiego duchowieństwa. Więziono w nim około 200 tysięcy osób wielu narodowości. Wśród nich było 1786 księży i zakonników, z których 847 przeżyło wojnę i doczekało się wyzwolenia przez armię amerykańską.
W podziemiach kaliskiej bazyliki istnieje Kaplica Męczeństwa i Wdzięczności oraz archiwum księży polskich więzionych w Dachau. Wśród najcenniejszych eksponatów są zdjęcia z uroczystości 25 i 35-lecia wyzwolenia obozu. Z kapłanami modlili się wtedy kardynałowie Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła. Są także zdjęcia z 1975 r., kiedy to księży z obozu w Dachau przyjął papież Paweł VI. Był wtedy z nimi przyszły papież Jan Paweł II.