Niewykluczone, że posłowie będą głosować nad wnioskiem o odrzucenie w I czytaniu projektu ustawy autorstwa PO zawieszającego na dwa lata subwencje dla partii.
Debata nad projektem odbyła się na poprzednim posiedzeniu Sejmu
Kluby PiS i Lewicy zgłosiły wnioski o odrzucenie propozycji Platformy. Krytyczny wobec niej jest także klub PSL. Głosowanie nad wnioskami PiS i Lewicy zostało przełożone na obecne posiedzenie.
Marszałek Bronisław Komorowski, pytany czy wnioski PiS i Lewicy będą głosowane w tym tygodniu, zapowiedział w poniedziałek, że zasięgnie informacji u szefów klubów, "czy jest szansa na zawarcie porozumienia, które by pozwoliło propozycję PO skierować przynajmniej do komisji".
Politycy PO i PSL póki co deklarują, że każda z partii pozostaje przy swoim stanowisku, ale jednocześnie chcą dalej rozmawiać o projekcie. Wiceszef klubu Platformy Waldy Dzikowski wyraził nadzieję, że uda się przekonać ludowców do poparcia propozycji Platformy.
Na poprzednim posiedzeniu Sejmu nie przegłosowane zostało także skierowanie do komisji projektu Lewicy o ograniczeniu finansowania budżetowego partii.
Projekt PO ustawy o czasowym wstrzymaniu finansowania partii politycznych z budżetu zakłada zawieszenie przekazywania partiom subwencji budżetowych od kwietnia 2009 do końca grudnia 2010 roku. Politycy PO tłumaczą, że w czasie kryzysu należy szukać oszczędności tam, gdzie to jest możliwe.
Z kolei projekt Lewicy przewiduje, że subwencje dla poszczególnych ugrupowań będą zmniejszone tak, by najbogatsze partie dostawały około połowy (46 proc.) obecnych środków; biedniejsze zaś - dostawałyby o około 11 proc. mniej.
Według informacji PKW subwencja dla PO w 2009 roku wyniosła ok. 40,4 mln złotych, dla PiS - ok. 37,8 mln złotych, dla PSL - ok, 15,1 mln złotych, dla SLD - ok. 14,3 mln, dla SdPl - ok. 3,5 mln złotych. Pieniądze wypłacane są w transzach, co kwartał.
W środę posłowie będą dyskutować nad projektem zmian w konstytucji, który zakłada m.in. zakaz kandydowania do parlamentu dla osób skazanych prawomocnym wyrokiem sądu.
Komisja nadzwyczajna, która pracowała nad projektem zmian w ustawie zasadniczej wypracowała kompromis, zgodnie z którym do parlamentu nie będą mogły kandydować osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.
Przedstawiciele wszystkich klubów zgodzili się, by dopisać do konstytucji zapis: "Wybraną do Sejmu lub do Senatu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego".
Jeżeli propozycja zostanie uchwalona, zmiany w konstytucji będą obowiązywać od następnej kadencji parlamentu. Zmianę konstytucji Sejm uchwala większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Sejm rozpatrzy także projekt PiS zmian w ustawie o sejmowej komisji śledczej, który przewiduje poszerzenie zakresu jawności prac komisji śledczych poprzez wprowadzenie możliwości przesłuchiwania osób, które komisja zwolniła z obowiązku zachowania tajemnicy, m.in. prokuratorów, na posiedzeniu jawnym.
Komisja sprawiedliwości i praw człowieka chce odrzucenia tego projektu
Posłowie zajmą się poprawkami Senatu do nowelizacji prawo o ruchu drogowym, zaostrzającej kary dla kierowców łamiących przepisy.
Według nowelizowanych przepisów od maja 2010 r. mają zacząć obowiązywać sztywne stawki mandatów; jeżeli kierowcy będą się uchylać od płacenia kar, prawo jazdy będzie tymczasowo zawieszane, a za każde kolejne wykroczenie będzie trzeba płacić dwa razy więcej.
Rozpatrzone będą też senackie poprawki do noweli ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA EURO 2012. Umożliwia ona prywatnym inwestorom realizację inwestycji zakwalifikowanych jako "przedsięwzięcia Euro 2012" w trybie tzw. specustawy.
Realizacja inwestycji w tym trybie wymaga rozdzielenia kluczowych dla przygotowań do Euro 2012 przedsięwzięć wykonywanych przez podmioty publiczne od innych inwestycji, które mogą być realizowane przy udziale kapitału prywatnego.
W piątek planowane jest natomiast przedstawienie rządowego dokumentu "Polityka ekologiczna państwa w latach 2009-2012 z perspektywą do roku 2016".