Prawo musi stać na straży wartości. Ale prawo nie może zmuszać kobiet do heroizmu - napisał w niedzielę na Twitterze prezes Porozumienia, wicepremier, minister rozwoju pracy i technologii Jarosław Gowin.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Wyrok TK wywołał protesty w wielu miejscach w Polsce.

"Prawo musi stać na straży wartości. Ale prawo nie może zmuszać kobiet do heroizmu" - napisał w niedzielę Jarosław Gowin na Twitterze.

Wcześniej w niedzielę Porozumienie wydało oświadczenie w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w którym wskazano, że "są sytuacje, gdy politycy stają wobec wyborów decydujących o sprawach życia i śmierci".

"Tak jest w przypadku przepisów o ochronie życia poczętego. Niedawny wyrok TK stawia przed klasą polityczną obowiązek nowelizacji ustawy. Każda decyzja Parlamentu wywoła silne emocje społeczne, bo Polacy - podobnie jak inne społeczeństwa Zachodu - są w tych kwestiach głęboko podzieleni. Dlatego potrzebujemy wzajemnego szacunku, woli zrozumienia argumentów drugiej strony i jasnego określenia własnego stanowiska" - czytamy w oświadczeniu.

Porozumienie podkreśliło, że opowiada się za ochroną życia od poczęcia do naturalnej śmierci. "Do takiego stanowiska skłania nas nie tylko wiara chrześcijańska. Również z naukowego punktu widzenia poczęcie to jedyny niearbitralny moment, który uznać można za początek człowieka. Opowiedzenie się za życiem może się jednak łączyć z poparciem dla rozmaitych rozwiązań prawnych. Szanując zasadę wolności sumienia, Porozumienie Jarosława Gowina skupia ludzi o różnych poglądach w tej sprawie. Jedni z nas opowiadają się za istniejącym przez przeszło ćwierć wieku kompromisem. Inni popierają całkowity zakaz aborcji. Jeszcze inni uważają za niedopuszczalną tzw. przesłankę eugeniczną, uchyloną właśnie przez TK" - napisano w oświadczeniu.

"Wszystkich nas łączy jednak przekonanie, że realizacja postanowienia TK powinna w maksymalnym stopniu uwzględniać dramat rodziców, zwłaszcza matek, których dzieci dotknięte są ciężkimi i nieuleczalnymi wadami rozwojowymi" - podkreśliło ugrupowanie.

Porozumienie postuluje konkretne rozwiązania prawne.

Po pierwsze wprowadzenie zapisów prawnych, które precyzyjnie i jednoznacznie chronią dzieci z zespołem Downa, a jednocześnie uwzględniają prawo do decyzji matki w skrajnych i bardzo rzadkich przypadkach nieuleczalnych wad letalnych dziecka, skazującymi je na śmierć w trakcie ciąży, lub niedługo po urodzeniu.

Drugi postulat to radykalne podniesienie miesięcznego świadczenia socjalnego dla opiekuna niesamodzielnego dziecka niepełnosprawnego do wysokości średniego wynagrodzenia.

Po trzecie formacja Gowina chce utworzenia specjalnego funduszu na budowę i utrzymanie wysokospecjalistycznych ośrodków opiekuńczych dla niepełnosprawnych dzieci oraz wsparcia dla ich opiekunów.

"Apelujemy do wszystkich ugrupowań politycznych o zachowanie powściągliwości w obliczu sporu tak głęboko dzielącego polskie społeczeństwo. Za naganne uważamy wykorzystywanie go dla doraźnych korzyści partyjnych. Stanowczo potępiamy akty agresji i wandalizmu, kierowane przez środowiska skrajne wobec Kościoła i symboli drogich Polakom od pokoleń" - podkreślono w oświadczeniu.

Porozumienie podkreśla, że w obliczu globalnego kryzysu zdrowotnego i gospodarczego, wywołanego pandemią, wyważone, oparte o argumenty naukowe i wolne od ideologicznych skrajności wcielenie w życie postanowienia TK będzie testem na odpowiedzialność polskiej klasy politycznej.