Minutą ciszy ku pamięci George'a Floyda i wszystkich ofiar przemocy oraz dyskryminacji przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli rozpoczął sesję plenarną w Brukseli. W trakcie debaty na ten temat pojawił się wątek "rasistowskiego ataku" na jedną z europosłanek.

W imieniu europarlamentu Sassoli złożył kondolencje rodzinie i przyjaciołom George'a Floyda, dodając, że "Parlament zawsze zdecydowanie potępiał wszelkie formy przemocy i dyskryminacji".

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówiła w PE, że jest świadoma braku czarnoskórych pracowników i komisarzy w Komisji Europejskiej. „Nadszedł czas, abyśmy zrobili więcej niż (…) potępili rasizm, musimy skorzystać z okazji, aby otwarcie i szczerze mówić o rasizmie” - powiedział. Wskazała, że mniejszości etniczne nie są też wystarczająco reprezentowane w europarlamencie.

Mówiła, że trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego rasizm i dyskryminacja trwają w naszych społeczeństwa. "Dlaczego członkowie mniejszości religijnych i etnicznych są niedostatecznie reprezentowani w życiu politycznym, akademickim, społecznym, a nadmiernie reprezentowani wszędzie tam, gdzie jest bezrobocie, ubóstwo i choroby" - powiedziała. Dodała, że te kwestie należy rozwiązać.

Dodała, że debatę w sprawie rasizmu w przyszłym tygodniu odbędą komisarze.

Na początku sesji europosłanka Pierrette Herzberger-Fofana (Zieloni) poinformowała parlamentarzystów, że padła we wtorek ofiarą przemocy ze strony dziewięciu policjantów w Brukseli. Sassoli obiecał porozmawiać w tej sprawie z władzami belgijskimi.

Niemiecka czarnoskóra europosłanka, która urodziła się w Mali, przekazała Parlamentowi Europejskiemu, że została we wtorek obezwładniona przez czterech funkcjonariuszy, gdy zaczęła filmować, jak "nękali" dwie młode czarnoskóre osoby niedaleko brukselskiego dworca.

Rzeczniczka policji miała jej przekazać, że śledztwo w sprawie zajścia jest w toku, ale wskazała, że nie zastosowano wobec niej przemocy.

Herzberger-Fofana powiedziała, że czterech uzbrojonych funkcjonariuszy policji "brutalnie przyparło ją do ściany", odebrało jej torebkę, kazało rozstawić nogi, a jeden z policjantów chciał ją przeszukać. "Potraktowali mnie w bardzo upokarzający sposób” - powiedziała w europarlamencie.

Europosłanka powiedziała, że policja nie zareagowała, gdy powiedziała, że jest członkiem Parlamentu Europejskiego i pokazała dwa paszporty, belgijską kartę pobytu i oficjalną akredytację UE.

„Uważam, że jest to akt dyskryminacji, którego podłożem jest rasizm” - powiedziała Herzberger-Fofana.

Hermann Tertsch (EKR) powiedział, że w bieżącej debacie na temat rasizmu skupiono się głównie na Stanach Zjednoczonych, które są postrzegane negatywnie, mimo że rasizm i nienawiść istnieją również w Europie.

Zgodziła się z nim Alice Kuhnke (Zieloni). „Musimy wysłać silny sygnał dla USA, ale także zająć się własnym podwórkiem. Parlament i Komisja określą, w jaki sposób UE podejmie kroki w celu stworzenia zrównoważonego społeczeństwa, które nie pozostawia nikogo w tyle. Nie może być miejsca na rasizm i dyskryminację” - powiedziała.

Francuz Younous Omarjee (GUE/NGL) stwierdził, że "historia Europy zawsze wahała się między barbarzyństwem a cywilizacją”, wskazując podboje, niewolnictwo, kolonie i Holokaust. Wezwał do podjęcia działań w kierunku zwalczania nierówności rasowych i społecznych w Europie.

Tymczasem Susanna Ceccardi (Tożsamość i Demokracja) potępiła fakt, że niektóre z ostatnich protestów doprowadziły do grabieży i uszkodzeń posągów postaci historycznych. „Oprócz rasizmu, na świecie rozprzestrzenia się kolejna plaga: to plaga ignorancji i głupoty tych, którzy chcą wymazać własną historię” - powiedziała.

Rumun Dacian Ciolos (Odnowi Europę) podał w wątpliwość, czy instytucje UE odzwierciedlają różnorodność Unii Europejskiej. „Musimy przyczynić się do budowy społeczeństwa integracyjnego, zaczynając od większej integracyjności wśród nas samych. Gdy sami będziemy świecić przykładem, będziemy mogli wymagać przestrzeganie tej zasady od innych” - powiedział.

„Naszym obowiązkiem jest wyeliminowanie ukrytego rasizmu w naszych miastach” - powiedziała Iratxe García Perez (Socjaliści), wzywając do odblokowania prac nad dyrektywą o przeciwdziałaniu dyskryminacji w Radzie, aby dać UE więcej instrumentów prawnych dla walki z tym zjawiskiem w Europie.

Pod koniec maja Afroamerykanin George Floyd zmarł na ulicy podczas aresztowania przez policjantów w Minneapolis w USA. Jego śmierć, wraz z innymi podobnymi wydarzeniami, wywołała w ciągu ostatnich kilku tygodni w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie zarówno pokojowe, jak i gwałtowne protesty przeciwko rasizmowi i brutalności policji.