Jak podano, dekret w tej sprawie podpisał w czwartek prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Szczerze gratuluję Micheilowi Saakaszwilemu nowego odpowiedzialnego wyzwania. Wierzę, że będzie mógł nadać impuls Narodowej Radzie Reform i pomoże w zrealizowaniu ważnych zmian w życiu kraju" - oświadczył ukraiński prezydent.

Pod koniec kwietnia 52-letni Saakaszwili, były szef administracji obwodu odeskiego na południu Ukrainy, oświadczył, że otrzymał od ukraińskiego prezydenta ofertę objęcia funkcji wicepremiera ds. reform i jest gotowy do sprawowania tego urzędu.

Ukraińskie media, w tym Ukraińska Prawda, twierdziły, że jego nominacja może być poddana pod głosowanie przez parlament. Ostatecznie głosowanie się nie odbyło.

Przed nominacją Saakaszwilego na stanowisko wicepremiera ostrzegło Kijów Tbilisi. Premier Gruzji Giorgi Gacharia podkreślił, że mianowanie Saakaszwilego wicepremierem Ukrainy byłoby "kategorycznie niedopuszczalne" i zapowiedział możliwość wezwania gruzińskiego ambasadora w Kijowie na konsultacje.

Saakaszwili powrócił na Ukrainę pod koniec maja 2019 roku, gdy Zełenski przywrócił mu ukraińskie obywatelstwo, odebrane za rządów jego poprzednika Petra Poroszenki. Saakaszwili otrzymał obywatelstwo Ukrainy z rąk Poroszenki w 2015 roku, po czym objął stanowisko szefa administracji państwowej obwodu odeskiego nad Morzem Czarnym. Reformy, które miał tam przeprowadzić, miały być przykładem dla całej Ukrainy.

Jego współpraca z ówczesnym prezydentem trwała do jesieni 2016 roku. Saakaszwili oskarżył wtedy Poroszenkę o wspieranie klanów korupcyjnych i ustąpił z urzędu. Potem założył własną partię, Ruch Nowych Sił, i zaczął domagać się impeachmentu szefa państwa. Latem 2017 roku Saakaszwili został pozbawiony obywatelstwa Ukrainy. W tym czasie znajdował się poza granicami tego kraju. We wrześniu tego samego roku nielegalnie przedostał się na Ukrainę z terytorium Polski.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)