O wydanie zalecenia wstrzymania odbywania spotkań o charakterze religijnym do czasu zmniejszenia się ryzyka epidemii koronawirusa - zaapelował w środę do premiera i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski poseł Lewicy Maciej Kopiec.

W przesłanych PAP w środę wystąpieniach poseł ziemi śląskiej z Rybnika odwołał się m.in. do stanowiska Konferencji Episkopatu Włoch, a także stanowiska rządu Republiki Czeskiej.

W piśmie kierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego Kopiec nawiązał do działań rządu RP wobec zagrożenia koronawirusem, w tym metod prewencji polegających na odwołaniu w całym kraju wszelkich imprez masowych.

W tym kontekście poseł wezwał szefa rządu, aby ten „zaapelował o odpowiedzialność społeczną Instytucji Kościoła Katolickiego w Polsce i włączył się, jako przedstawiciel polskiego społeczeństwa w działania, mogące uchronić obywatelki i obywateli od poważnej choroby, a nawet śmierci”.

Wskazał przy tym na podjęte w Europie działania prewencyjne - jak napisał, „oświadczenie włoskiej Konferencji Biskupów, podporządkowujące się decyzji władz włoskich o zawieszeniu jakichkolwiek uroczystości cywilnych w związku z zagrożeniem SARS-CoV-2, co za tym idzie – do dnia 3.04 nie będą na terenie Włoch odbywały się uroczystości o charakterze religijnym”.

Kopiec przytoczył też „stanowisko rządu Republiki Czeskiej, wstrzymujące odbywanie się spotkań publicznych, w których udział bierze ponad 100 osób, w tym spotkań religijnych”.

„Jestem zaniepokojony dwugłosem pomiędzy rządem RP, a Kościołem Katolickim, także ze względu na wypowiedzi Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Pana Stanisława Gądeckiego: +Szpitale leczą choroby ciała, a kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, (…) dlatego niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach+, a także księży z mojego okręgu wyborczego, organizujących dodatkowe nabożeństwa skupione wokół modlitwy o ustąpienie koronawirusa” - napisał poseł.

„Stanowisko Arcybiskupa Gądeckiego, nawołujące do zwiększenia liczby niedzielnych mszy także wzbudza moje wątpliwości, ponieważ nie możemy za wszelką cenę zachęcać ludzi do odbywania spotkań publicznych, zwłaszcza, że znacząca grupa wiernych znajduje się w gronie podwyższonego ryzyka ze względu na wiek” - uznał Kopiec.

„Apeluję do Pana odpowiedzialności społecznej i troski o całe polskie społeczeństwo, w imieniu ludzi, którzy zwyczajnie boją się o zdrowie i życie własne, a także najbliższych, o wydanie zalecenia wstrzymania odbywania spotkań o charakterze religijnym na terenie naszego kraju do czasu, w którym ryzyko epidemii spadnie bądź zostanie zupełnie wyeliminowane” - zaapelował poseł Lewicy.

Niemal tożsame wystąpienie Kopiec zaadresował do przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego.

Kwestie związane z koronawirusem mają być jednym z głównych tematów 386. Zebrania Plenarnego KEP, które odbędzie się w czwartek i piątek w Warszawie. Jak przekazał PAP, zapowiadając zebranie, rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik, kościół od początku angażuje się w działania mające na celu ochronę przed tą epidemią.

Ks. Rytel-Andrianik wskazał m.in., że jeszcze przed zidentyfikowaniem wirusa w Polsce, w niedzielę 1 marca w kościołach czytany był list ministra zdrowia informujący, jak reagować w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

W tym czasie przewodniczący KEP wydał też komunikat, w którym m.in. zalecał zachowanie daleko idącej ostrożności i zaapelował o modlitwę. Po pojawieniu się koronawirusa w Polsce abp Gądecki wydał drugi komunikat, podając konkretne wskazania, zgodne z zaleceniami służb sanitarnych. „Zebranie plenarne jest bardzo dobrą okazją, aby te kwestie omówić w gremium księży biskupów" – powiedział rzecznik KEP.

Zapowiadając tę dyskusję, cytowany przez biuro prasowe archidiecezji katowickiej tamtejszy metropolita abp Wiktor Skworc zasygnalizował prace nad „wspólnymi ogólnokościelnymi ustaleniami dotyczącymi epidemii koronawirusa”.

„+Gdyby w jakimś miejscu wykryto intensywne ogniska występowania wirusa, każdy biskup będzie też działać samodzielnie+ - dodał abp Skworc, odpowiadając na pytanie o możliwość wprowadzenia szczególnych środków ostrożności w duszpasterstwie, jak to ma miejsce w niektórych diecezjach w północnych Włoszech. Tam zakazano publicznego odprawiania nabożeństw” - napisano na stronach archidiecezji.

W woj. śląskim m.in. częstochowska kuria metropolitalna, odwołała w środę w całej tamtejszej archidiecezji rekolekcje dla dzieci i młodzieży. Kuria wezwała też do powstrzymania się grup zorganizowanych od udziału w czuwaniu nocnym na Jasnej Górze ze środy na czwartek i zmieniła formułę jasnogórskiej pielgrzymki maturzystów archidiecezji z masowej (w sobotę dla ogółu) na grupową (w dowolnym czasie dla nielicznych grup).(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ mhr/