Reklama

Wcześniej o spotkaniu Czaputowicza z Sullivanem informowała ambasada amerykańska w Warszawie.

W komunikacie przesłanym przez biuro prasowe MSZ podkreślono, że rozmowy dotyczyły m.in. bieżących relacji dwustronnych, w tym kalendarza wizyt i kontaktów polsko-amerykańskich wysokiego szczebla przypadających na pierwszą połowę przyszłego roku.

"Dynamika relacji polsko-amerykańskich na różnych szczeblach pozostaje w ostatnim czasie bardzo wysoka, co ma szczególne znaczenie nie tylko z punktu widzenia dalszego rozwoju strategicznego partnerstwa RP-USA, ale także w obliczu ostatnich napięć w stosunkach ukraińsko-rosyjskich" – powiedział podczas spotkania szef MSZ, cytowany w komunikacie resortu.

MSZ poinformowało, że Sullivan i Czaputowicz rozmawiali także o obecnej sytuacji na wschodniej flance NATO oraz polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. "W tym kontekście poruszono m.in. kwestie koncepcji zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej na terenie RP" - czytamy w komunikacie resortu.

"Istotnym tematem rozmów były także problematyka bezpieczeństwa energetycznego w Europie, uwzględniająca działania na rzecz powstrzymania projektu Nord Stream 2, oraz polsko-amerykańska współpraca gospodarcza" - dodało MSZ. (PAP)

autor: Mateusz Roszak