Projekt zbiornika do magazynowania i transportu ciepła na niewielkie odległości, opracowany przez spółkę Enetech, zwyciężył w konkursie na najbardziej ekologiczny startup. Jego organizatorem jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

O rozstrzygnięciu konkursu Biznes Mixer, zorganizowanego przez GZM we współpracy z fundacją Impact, poinformowało w środę biuro prasowe Metropolii. Do konkursu – mającego m.in. promować młode przedsiębiorstwa działające w obszarze czystych technologii - zgłoszono 15 projektów. Do ścisłego finału zakwalifikowano pięć startupów.

W finale imprezy twórcy mieli pięć minut, by zaprezentować swoje pomysły przed jury, złożonym z przedstawicieli GZM, fundacji Impact, Okręgowej Izby Przemysłowo-Handlowej w Tychach oraz Parku Naukowo-Technologicznego "Technopark Gliwice". Potem odpowiadali na pytania członków jury.

Zwycięzca, Mateusz Lisowski z Enetech, zaprezentował projekt zbiornika do magazynowania i transportu ciepła na niewielkie odległości (do 30 km). Zbiornik jest wypełniony tzw. materiałem zmiennofazowym (phase-change material - PCM), czyli takim, który – przy zmianie stanu fizycznego np. z cieczy w stały - jest w stanie akumulować lub oddawać dużą ilość energii.

Przedstawiony przez Lisowskiego projekt otrzymał tytuł zwycięzcy Biznes Mixera oraz nagrodę w wysokości 15 tys. zł. Dodatkowo Enetech zyska możliwość przedstawienia swojego pomysłu podczas wydarzenia Impact mobility rEVolution'19 w Katowicach.

Jury postanowiło wyróżnić także Andrzeja Berezowskiego z firmy BACTrem za projekt preparatów do biodegradacji związków toksycznych. Firma BACTrem również zyska możliwość zaprezentowania projektu na Impact mobility rEVolution'19.

Podczas finału przedstawiono również rozwiązania takie jak: np. system skuterów miejskich czy oprogramowanie do zarządzania stacjami i punktami ładowania dla pojazdów elektrycznych. Konkurs rozstrzygnięto w dawnej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach, gdzie podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach GZM zorganizowała Strefę Otwartą Metropolii.

Na odwiedzających czeka tam m.in. interaktywna wystawa pokazująca potencjał Metropolii czy bar tlenowy.

W strefie odbywają się też koncerty uczniów szkół muzycznych, warsztaty ekologiczne dla ok. 1,6 tys. uczniów szkół podstawowych z Metropolii, warsztaty z kształtowania świadomości obywatelskiej dla uczniów szkół średnich czy pokazy filmowe współorganizowane z Silesia Film. (PAP)

autor: Mateusz Babak