Polskie Stronnictwo Ludowe nadal będzie zabiegało o zniesienie podziału czasu na letni i zimowy - zapowiedział w poniedziałek poseł PSL Mieczysław Kasprzak. "Będziemy wywierać silną presję" – podkreślił.

Jesienią 2017 roku do Sejmu trafił projekt ustawy autorstwa PSL o rezygnacji ze zmiany czasu na letni i zimowy. Proponowano w nim, aby od 1 października 2018 roku w Polsce przez cały rok obowiązywał czas letni. Choć projekt został jednogłośnie poparty przez sejmową komisję administracji i spraw wewnętrznych, nie był on dalej procedowany z uwagi na to, że najpierw konieczna byłaby zmiana dyrektywy UE.

"Posłowie PiS i PO zagłosowali przeciwko dalszemu procedowaniu, a myślę, że była dobra okazja, żeby dać sygnał Unii Europejskie, że Polska wychodzi z taka inicjatywą" – podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej w Rzeszowie poseł PSL.

Zapowiedział, że jego ugrupowanie "będzie podejmować temat na każdym posiedzeniu Sejmu, bo chce, aby 1 października nie doszło zmiany czasu". "Będziemy wywierali silną presje" – zadeklarował Kasprzak.

Jak zaznaczył, posłowie do Parlamentu Europejskiego "PSL i nie tylko" podjęli się już "lobbowania w UE nad tym rozwiązaniem". "Warto podjąć to wyzwanie dla dobra mieszkańców, dla dobra obywateli, dla naszego lepszego samopoczucia" – apelował poseł.

Komisja Europejska zadeklarowała na początku lutego, że jest gotowa zająć się ponownie kwestią zmiany czasu, nie wykluczając nowelizacji dyrektywy w tej sprawie.

"Komisja jest gotowa ponownie rozpatrzyć sprawę czasu letniego w oparciu o wszystkie dostępne dowody, a także materiały przekazane przez Parlament Europejski, parlamenty krajowe oraz państwa członkowskie" - mówiła w lutym rzeczniczka KE Mina Andreewa.

To reakcja na przyjętą rezolucję, w której PE wezwał do przeprowadzenia dogłębnej oceny zmiany czasu, dokonywanej dwa razy do roku i jeśli to konieczne, do zmiany przepisów

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła też Rosja.

W USA, Kanadzie i Meksyku czas zimowy i letni stosuje się z wyjątkiem pewnych regionów. Z kolei w Ameryce Południowej zegarki przestawia się w Chile, Paragwaju i niektórych regionach Brazylii. Większość krajów na tym kontynencie zmieniała dawniej czas na letni, ale już z tego zrezygnowała. W Afryce czas letni stosują m.in. Maroko, Libia i Namibia. W Azji zmiany czasu obowiązują tylko w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, m.in. w Izraelu i Iranie. W większości krajów azjatyckich, w tym w Japonii, Indiach i Chinach, czasu letniego się nie stosuje.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.