Trybunał Konstytucyjny musi wystąpić o opinię do poszczególnych uczestników postępowania ws. noweli ustawy o IPN; TK zwróciło się już do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, który taką opinię przygotowuje - powiedział w piątek wiceszef MS Michał Woś.

Dopytywany w Polsat News, kiedy TK zajmie się nowelą ustawy o IPN, wskazał, że to jest decyzja samego Trybunału. "Miejmy nadzieję, że rozstrzygnie jak najszybciej, ale oczywiście działa w granicach prawa" - dodał.

Jak wyjaśnił, TK "musi wystąpić o opinię do poszczególnych uczestników postępowania m.in. do prokuratora generalnego". "W tym zakresie (prokurator generalny Zbigniew Ziobro) przygotowuje opinię, bo Trybunał Konstytucyjny już się zwrócił o przygotowanie takiej opinii" - podkreślił wiceminister.

Pytany, kiedy można się spodziewać wyroku, wiceszef MS odparł: "Trybunał Konstytucyjny ma to do siebie, że jest organem sądowniczym, niezależnym od innych władz, więc ja żadnych sygnałów i my żadnych sygnałów w Ministerstwie Sprawiedliwości nie mamy". "Trybunał Konstytucyjny wypełnia swoją konstytucyjną rolę zgodnie z granicami prawa i poczekajmy na sprawdzenie tej ustawy" - dodał wiceminister.

Nowelizacja ustawy o IPN weszła w życie 1 marca. Zakłada ona m.in., że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni". Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela i USA.

Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy ustawy nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz przeanalizował kwestię tzw. określoności przepisów prawa. (PAP)