Funkcjonariusze Urzędu Celno Skarbowego w Warszawie ujawnili w bagażu turystki wracającej z Malediwów 19 sztuk szkieletów rafy koralowej o łącznej wadze 2 kg - poinformowała w środę w komunikacie rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Anna Szczepańska.

"Dla podróżnych powracających z egzotycznych podróży takie +pamiątki z plaży+ są powodem wielu nieprzyjemnych sytuacji. Nieświadomość oraz niewiedza turystów prowadzi często do naruszenia przepisów dotyczących przewożenia przez granicę Unii Europejskiej okazów należących do gatunków zagrożonych wyginięciem na mocy art. 128 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody i jest przestępstwem" - zwraca uwagę Szczepańska.

Dodała, że osoba która dokonała nielegalnego przywozu lub usiłowała dokonać nielegalnego wywozu okazu podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Zgodnie z komunikatem, koralowce rafotwórcze należą do gatunków zagrożonych wyginięciem i są objęte ochroną gatunkową na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwaną także konwencją waszyngtońską CITES.

"Okazuje się, że rafy koralowe to jedne z najstarszych organizmów – istnieją na naszej planecie od około 450 milionów lat. Warto wiedzieć, że rafy koralowe, podobnie jak na przykład lasy tropikalne, stanowią samodzielny ekosystem. I niestety są zagrożone wskutek niewłaściwego i niedbałego użytkowania przez człowieka. Naukowcy grzmią na alarm. Trzy czwarte światowych raf jest zagrożonych – mogą zniknąć w ciągu najbliższych 100 lat" - zaznaczyła Szczepańska. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

edytor: Jacek Ensztein