Dodała, że w skład modułu wchodzi osiem samobieżnych moździerzy kołowych RAK i cztery artyleryjskie wozy dowodzenia. "Zgodnie z umową kolejne moduły zostaną przekazane jeszcze w 2018 roku, a następne w 2019 roku" – zaznaczyła Jajdelska.

Rzeczniczka przypomniała, że elementy pierwszego modułu RAK na podwoziu kołowym, Huta przekazała 30 czerwca 2017 r. do 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. Natomiast drugi moduł RAK trafił w październiku 2017 r. do 12. Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera w Szczecinie.

W sumie kontrakt dla polskiej armii obejmuje dostawę 64 moździerzy i 32 wozów dowodzenia o łącznej wartości ponad 960 mln zł.

Jak podkreślił prezes HSW Bernard Cichocki, kontrakt na dostawę RAK-ów dla polskiego wojska jest realizowany terminowo.

"Dla nas, jako producenta, to kolejny ważny dzień w historii naszej firmy. Zgodnie z umową podpisaną w kwietniu 2016 roku, bez opóźnień przekazujemy do Wojska Polskiego już trzeci kompanijny moduł ogniowy. Realizujemy ważny dla nas kontrakt i jeden z największych w polskim przemyśle obronnym. Przekazujemy sprzęt zgodnie z umową, bez opóźnień. Ten kontrakt wyznacza nam ścieżkę pozytywnych zmian w naszym przedsiębiorstwie" – powiedział Cichocki.

Niedawno spółka poinformowała, że zamknęła ubiegły rok przychodami przekraczającymi 500 mln zł. To najlepszy wynik HSW w ostatnich kilkudziesięciu latach.

RAK to samobieżny moździerz kalibru 120 mm. Został zaprojektowany i wyprodukowany przez HSW. Jest to pierwszy moździerz, który znajduje się w zamkniętej wieży, dzięki temu w pełni chroni załogę. Jest w pełni automatyczny, czyli nie wymaga ingerencji człowieka.

Poza tym moździerz ten może prowadzić ogień w położeniu lufy od minus 3 stopni, do aż plus 80 stopni. To oznacza, że jest to jedyny moździerz, który może prowadzić ogień do celów, które są widoczne na wprost. Uzyskuje kąty, które dla dotychczasowych moździerzy były nieosiągalne. Do tej pory moździerze strzelały powyżej 45 stopni położenia lufy.

HSW SA jest jednym z największych w kraju producentów sprzętu wojskowego. Produkuje m.in. samobieżne haubice, transportery opancerzone i wyrzutnie rakiet. Należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zatrudnia ok. 700 osób. (PAP)

autor: Wojciech Huk