Egipski minister do spraw zabytków starożytności Chalid el-Anani dokonał w sobotę ponownego otwarcia historycznej biblioteki w klasztorze św. Katarzyny na Synaju, w której przez trzy lata trwały prace remontowe - podała egipska agencja MENA.

Zaprezentowano także odrestaurowaną mozaikę z głównej świątyni pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w tym klasztornym świątyni .

Klasztor św. Katarzyny z VI wieku w dolinie Wadi al-Dajr u podnóża Góry Świętej Katarzyny i góry Synaj jest jednym z najstarszych istniejących do dziś klasztorów prawosławnych. Leżący w parku narodowym na wysokości 1570 m n.p.m. zabytek znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

W otwarciu biblioteki, której zbiory rękopisów należą - po watykańskich - do najważniejszych na świecie, udział wzięli ambasadorowie Grecji, Cypru, Niemiec, Irlandii, Portugali, Bułgarii, Serbii i Chorwacji oraz egipscy parlamentarzyści z komisji ds. religii.

Biblioteka św. Katarzyny zawiera 6 tys. rękopisów, w tym 2319 greckich, 284 łacińskich, 600 arabskich oraz koptyjskie, syriackie, etiopskie, ormiańskie, gruzińskie; najstarsze pochodzą z IV w. - podał przedstawiciel ministerstwa ds. zabytków starożytności Abdul Rahim Rajhan.

W bibliotece znajdują się też karty najstarszego na świecie egzemplarza Biblii, czyli część Kodeksu Synajskiego z IV wieku. Rękopis ten zawiera znaczną część Starego Testamentu i Nowy Testament. Kodeks Synajski to także najstarsza tak duża i kompletna księga świata, został po odnalezieniu w połowie XIX w. podzielony na części. Kilkadziesiąt kart przechowywanych jest w Bibliotece Uniwersyteckiej w Lipsku, kilka w Bibliotece Cesarskiej w Petersburgu, a większość w British Library w Londynie. Scalona wersja dostępna jest w internecie.

Natomiast mozaika Przemienienia Pańskiego z VI w. zaliczana jest do najpiękniejszych na Bliskim Wschodzie. Przedstawia Chrystusa w wielkiej mandorli (aureola w kształcie migdału) pomiędzy Mojżeszem a Eliaszem i postaciami budzących się ze snu apostołów Jana, Jakuba i Piotra. Ujęcie to stało się typowe dla późniejszych ikon wschodnich.

Zabudowania klasztorne wraz z bazyliką Przemienienia Pańskiego pochodzą z około 530 r. Ich budowę nakazał cesarz Justynian I Wielki i z jego też rozkazu otoczono cały zespół wysokimi na 12-15 metrów grubymi murami z czerwonego granitu. (PAP)