Wystawę „Mistrzowie polskiego rysunku” otwarto w czwartek w Homlu na południowym wschodzie Białorusi w Pałacu Rumiancewów i Paskiewiczów. Obrazy pochodzą ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

„Pokazujemy rysunek od początku XIX w. do lat 60. XX wieku i są tam podstawowe nazwiska, a więc Matejko, Kossak, Gierymski, obydwaj Witkiewicze, Wyczółkowski, Gerson, ale także środowisko białostockie międzywojenne i powojenne” – powiedział PAP dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski.

Dodał, że wspólna wystawa dwóch muzeów z województwa podlaskiego przełamuje schemat myślenia o polskiej sztuce, zazwyczaj postrzeganej głównie przez pryzmat Warszawy i Krakowa. „Pokazuje, że są rejony Polski ciągle niezbadane” – stwierdził.

„Cieszy nas bardzo, że jesteśmy w Homlu, bo polskie instytucje kultury rzadko docierają dalej niż do Mińska” – powiedział Lechowski. „Widzimy tutaj bardzo autentyczny odbiór, pełen zainteresowania, widać, że tutejsze środowiska artystyczne bardzo chcą tych kontaktów” – ocenił.

Liczący 500 tys. mieszkańców Homel, drugie co do wielkości miasto na Białorusi, leży na południowym wschodzie kraju u styku granic z Ukrainą i Rosją.

Wystawa prezentuje blisko 200 rysunków najwybitniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX wieku, m.in. Wojciecha Gersona, Maksymiliana Gierymskiego, Juliusza Kossaka, Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Leona Wyczółkowskiego, Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Romana Kochanowskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Teodora Axentowicza.

Projekt zrealizowany został przy finansowym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Instytutu Polskiego w Mińsku. Od lipca do września wystawa była prezentowana w Narodowym Muzeum Sztuki w Mińsku.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)