W skład pierwszej grupy Europejskiego Korpusu Solidarności, która przybyła do miejscowości w Umbrii - miejsca narodzin świętego Benedykta, jednego z patronów Europy - wchodzą młodzi Austriacy, Francuzi, Grecy, Węgrzy, Portugalczycy i Hiszpanie. Będą oni uczestniczyć w projekcie "Europejska Młodzież dla Nursji".

Ich zadaniem jest udział w odbudowie historycznych budynków, zniszczonych przez żywioł. Jest wśród nich bazylika świętego Benedykta i klasztor benedyktynów. Inny aspekt aktywności przybyszów to współpraca z mieszkańcami miasteczka, organizacja imprez i wydarzeń kulturalnych.

Komisja Europejska poinformowała, że we wrześniu na zniszczone tereny we Włoszech przybędą kolejni uczestnicy tej inicjatywy. Zgodnie z przedstawionym planem do roku 2020 w projekcie tym udział weźmie 230 młodych wolontariuszy, a na jego realizację Bruksela przeznaczyła 790 tys. euro.

Reklama

"Dzięki temu zaangażowaniu, przede wszystkim w odbudowę bazyliki świętego Benedykta, ci młodzi ludzie budują mosty między przeszłością Europy a jej przyszłością" - powiedział komisarz UE ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu Tibor Navracsics.

Seria trzęsień ziemi, które nawiedziły środkowe Włochy w sierpniu i październiku 2016 roku oraz w styczniu obecnego roku, wywołała zniszczenia w dziesiątkach miasteczek w Lacjum, Umbrii, Marche i Abruzji. W rejonie Amatrice przed rokiem zginęło 300 osób.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)