Zawieszenie broni rozpoczęło się o godzinie 12 czasu lokalnego (11 czasu polskiego). Media nie podają informacji o żadnych naruszeniach rozejmu.
W strefie wyłączonej z działań wojennych znajdują się 84 miasta i wioski; zamieszkuje ją ok. 150 tys. osób. W jej regionie Rosja zamierza rozmieścić dwa posterunki oraz trzy punkty obserwacyjne.
Rzecznik ministerstwa obrony Rosji Igor Konaszenkow oświadczył, że do porozumienia ws. utworzenia strefy deeskalacji w Hims doszło 31 lipca w Kairze podczas negocjacji między przedstawicielami rosyjskiego resortu obrony oraz syryjskiej opozycji.
Z zawieszenia broni wyłączeni są bojownicy Państwa Islamskiego (IS) oraz dżihadystyczna grupa Dżabhat Fatah al-Szam (dawniej Front al-Nusra).
Podczas majowej rundy negocjacji w Astanie Rosja, Turcja oraz Iran zawarły porozumienia w sprawie utworzenia w Syrii tzw. stref deeskalacji na południowym zachodzie kraju i w rejonie Damaszku. W czasie trwającego w Syrii od sześciu lat konfliktu żadne zawieszenie broni nie utrzymało się przez dłuższy okres.
W konflikcie syryjskim Rosja militarnie i politycznie wspiera prezydenta Baszara el-Asada.
Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w marcu 2011 roku, kiedy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją. W wyniku konfliktu zbrojnego, w który zaangażowały się światowe mocarstwa, śmierć poniosło ponad 310 tys. ludzi, a 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. (PAP)
mobr/ mc/