"Rząd W. Brytanii reprezentuje bardzo jednoznaczne stanowisko na temat znaczenia rządów prawa" i liczy na rozwiązanie sporu między Komisją Europejską a Polską w sprawie praworządności za pomocą formalnego dialogu - przekazały PAP służby prasowe Downing Street.

Jak zaznaczono, "trwa formalny dialog pomiędzy Komisją Europejską a Polską w tej sprawie i mamy nadzieję, że uda się tę sytuację rozwiązać w wyniku tych dyskusji".

W środę KE krytycznie oceniła zmiany w systemie sprawiedliwości w Polsce, wskazując, że jeśli wszystkie trzy projekty ustaw w tej sprawie wejdą w życie, zniesiona zostanie niezależność sądów. Komisja Europejska przygotowuje procedurę o naruszenie prawa UE przez nasz kraj; ma ona zostać uruchomiona w przyszłym tygodniu.

Wiceszef KE Frans Timmermans w środę oświadczył, że ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, o ustroju sądów powszechnych i projekt ustawy o Sądzie Najwyższym (w czwartek został przegłosowany przez Sejm - PAP) zdecydowanie "wzmacniają systemowe zagrożenie dla rządów prawa" w Polsce. Przypomniał, że KE jeszcze w 2016 roku oceniła w swoich rekomendacjach, iż w Polsce istnieje systemowe zagrożenie dla praworządności.

Brytyjskie media w piątek poinformowały o kontrowersjach dotyczących reformy sądownictwa w Polsce, zwracając uwagę na protesty na ulicach polskich miast, a także próby interwencji ze strony Komisji Europejskiej i przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.