Pentagon opublikował doroczny raport, w którym wskazano, że Chiny, które wybudowały bazę wojskową w afrykańskim Dżibuti, prawdopodobnie będą budować więcej takich baz za granicą. Jako ewentualną lokalizację takiej chińskiej bazy wymieniono Pakistan.
Reklama

Chińskie wydatki na cele wojskowe w zeszłym roku oszacowano w tym opublikowanym we wtorek raporcie na ponad 180 mld USD. Reuters zwraca uwagę, że jest to więcej niż wynosił oficjalny chiński budżet obronny - 954,35 mld juanów, czyli 140,4 mld USD.

W raporcie wskazano, że - jak się wydaje - "w dającej się przewidzieć przyszłości" chińscy przywódcy są zdecydowani wydawać więcej na obronność, nawet mimo spadku tempa wzrostu gospodarczego.

Kilkakrotnie zwrócono uwagę na budowę pierwszej chińskiej bazy sił morskich w Dżibuti we wschodniej Afryce.

Dżibuti jest jednym z najmniejszych, ale i strategicznie najważniejszych państw Afryki. Położne nad cieśniną Bab el-Mandeb, łączącą Zatokę Adeńską z Morzem Czerwonym, Dżibuti jest bramą wejściową do najruchliwszego z morskich szlaków handlowych na świecie wiodącego dalej przez Suez na Morze Śródziemne i do portów w Europie. Tędy właśnie płynie jedna czwarta wszystkich statków handlowych świata i większość tankowców, zaopatrujących Zachód w ropę naftową z Bliskiego Wschodu.

Swe bazy w Dżibuti mają też USA, Francja i Japonia.

"Chiny najprawdopodobniej będą zabiegały o ustanowienie dodatkowych baz wojskowych w krajach, z którymi mają od dawna przyjacielskie stosunki i wspólne interesy strategiczne, takich jak Pakistan" - głosi raport. Zwrócono uwagę, że Pakistan jest w regionie Azji i Pacyfiku głównym rynkiem dla chińskiego eksportu broni. W zeszłym roku Chiny zawarły z Pakistanem umowę na dostawę ośmiu okrętów podwodnych.

Reuters odnotowuje, że chińskie ministerstwo obrony wyraziło "zdecydowany sprzeciw" wobec treści raportu Pentagonu, twierdząc, iż "rozdmuchuje" on teorię o chińskim zagrożeniu. Rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying zbyła sugestię dotyczącą nowej bazy w Pakistanie jako "spekulację" i odmówiła konkretnej odpowiedzi.

W raporcie wyrażono też, podobnie jak w latach poprzednich, obawy dotyczące cyberszpiegostwa, podkreślając, że w 2016 roku rządowe sieci komputerowe USA były przedmiotem ataków wyprowadzanych z Chin. Wskazano, że Chiny wykorzystują swoje możliwości cybernetyczne, by wspierać gromadzenie informacji wywiadowczych dotyczących amerykańskiej dyplomacji, gospodarki i "bazy przemysłowej sektora obronności".

W części raportu poświęconej chińskiej marynarce wojennej przewiduje się, że pierwszy zaprojektowany i zbudowany w Chinach lotniskowiec osiągnie wstępną zdolność operacyjną w 2020 roku.