Gospodarze gdańskiego Muzeum Bursztynu, które dziś ma swoją siedzibę w Zespole Przedbramia, chcą przenieść placówkę do innego, również zabytkowego, obiektu - Wielkiego Młyna. Większa przestrzeń ma pozwolić urządzić bogatszą ekspozycję i wprowadzić dodatkowe atrakcje.

O przygotowaniach do zmiany siedziby poinformował Andrzej Gierszewski rzecznik prasowy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (MHMG), którego oddziałem jest Muzeum Bursztynu.

Wyjaśnił, że w pierwszych dniach maja MHMG złożyło do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wniosek dotyczący pozyskania dotacji na adaptację zabytkowego Wielkiego Młyna w Gdańsku na potrzeby Muzeum Bursztynu. Gierszewski dodał, że całkowity koszt projektu oszacowano na 21,6 mln zł, co pozwoliłoby nie tylko na adaptację obiektu na potrzeby muzeum, ale też na przeprowadzenie przy nim prac konserwatorskich.

Plan zakłada, że w Wielkim Młynie powstałaby, licząca tysiąc mkw. ekspozycja, na której zaprezentowanoby blisko 2,5 tys. eksponatów. W pozostałej przestrzeni obiektu – na powierzchni 1,5 tys. mkw. – ulokowanoby dodatkowe funkcje, poszerzające dotychczasową ofertę placówki. Jak wyjaśnił Gierszewski, w planach jest m.in. urządzenie bursztynniczej manufaktury i apteki, laboratorium badającego autentyczność wyrobów z bursztynu, strefy dla najmłodszych, a także restauracji.

W dotychczasowej lokalizacji – w Zespole Przedbramia, Muzeum Bursztynu ma do dyspozycji tylko 300 mkw. przestrzeni wystawienniczej. Ekspozycja ta pozwala poznać historię bursztynu, składają się też na nią bryłki bursztynu z inkluzjami z różnych obiektów oraz dawne i współczesne wyroby rzemieślnicze i jubilerskie oparte na jantarze.

Muzeum Bursztynu jest jedyną polską placówką, które stara się "dokumentować ewolucję współczesnej sztuki złotniczej ze szczególnym uwzględnieniem bursztynu bałtyckiego". Rocznie odwiedza je około 90 tys. turystów z całego świata.

Gierszewski zapowiedział, że jeśli wniosek MHMG o unijne dofinansowanie zostanie rozpatrzony pozytywnie, to plan zakłada otwarcie Muzeum Bursztynu w nowej siedzibie w drugim kwartale 2020 r.

Historia Zespołu Przedbramia sięga pierwszej połowy XIV wieku. Początkowo powstała wieża, następnie przedbramie i baszty, które pełniły funkcje obronne i służyły jako główna brama wjazdowa do miasta. Gdy w końcu XVI w. fortyfikacje przesunięto nieco na zachód, wieża zaczęły służyć jako więzienie (dziś obiekt zwany jest Wieżą Więzienną). Także w przedbramiu urządzono cele, a w basztach - Katownię. W połowie XIX w. więzienie przeniesiono w inne miejsce. Po odbudowie ze zniszczeń, jakim obiekty uległy w czasie II wojny światowej, w 1973 r. Zespół przekazano Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska.

Wielki Młyn został zbudowany przez Krzyżaków w 1364 r. na wyspie utworzonej przez ramiona Kanału Raduni. Jak wyjaśnia Encyklopedia Gdańska, początkowo młyn dysponował prawdopodobnie 12 kołami wodnymi, z których każde było połączone z walcami transmisyjnymi poruszającymi po dwa żarna. W momencie powstania młyn był jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Z czasem rozbudowywano go. Swoją funkcję pełnił niemal nieprzerwanie do 1945 roku, kiedy to – w efekcie działań wojennych, został zniszczony. Zabytek odbudowano w latach 1962–1965. W jego wnętrzu urządzano targi i podobne imprezy, a przez kilkanaście ostatnich lat należący do miasta zabytek, służył jako dom handlowy, w ub.r. kupcy zapowiedzieli rezygnację z dzierżawy. (PAP)