Reklama

Autorzy raportu "Rozwój rynku uprawy i przetwarzania konopi przemysłowych w Polsce", Maciej Czapluk i Adam Czerniak, szacują, że wartość przychodów firm, zajmujących się przetwórstwem CBD, przekroczyła w 2019 roku 210 milionów złotych, z czego za około dwie trzecie odpowiadały rodzime mikroprzedsiębiorstwa.

Dodają także, że mniejsze firmy zajmowały się przede wszystkim wytwarzaniem prostych produktów: olejków CBD, podczas gdy większe przedsiębiorstwa produkowały głównie kosmetyki i żywność.

Dlaczego kontrola jakości jest kluczowym elementem wytwarzania produktów konopnych? Jakie regulacje prawne obowiązują tę branżę w Polsce? Jak nasz kraj wypada pod tym względem, na tle Unii Europejskiej?

Te kwestie, w rozmowie z Szymonem Glonkiem (Infor.pl) wyjaśnia Damian Olędzki, współzałożyciel i prezes firmy HempKing. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

Jakie zastosowanie w przemyśle mają konopie?

Najbardziej popularne są konopie indyjskie oraz siewne. Z konopi indyjskich powstają leki, a z konopi siewnej – produkty na bazie CBD, czyli kannabidiolu, które również mogą działać prozdrowotnie na nasz organizm. Związek THC może być w tych produktach, ale w bardzo niskim stężeniu, dopuszczalnym w Polsce, a więc poniżej 0,2%.

Z konopi powstają również: materiały budowlane, żywność, biomasa, pasze dla zwierząt – wylicza Damian Olędzki.

W jaki sposób przebiega kontrola jakości podczas produkcji konopi?

Zajmujemy się produkcją produktów na bazie konopi od postaw, a więc od zasiania ziarenka. Poprzez kolejno: wzrost, dopilnowanie zbiorów, ekstrakcję CO2, następnie przetworzenie produktu aż po badania laboratoryjne.

Oczywiście, konopie już w okresie wzrostu badamy pod kątem: kannabinoidów, metali ciężkich, pestycydów, mikrobiologii. Końcowy produkt jest również, na samym końcu, sprawdzany i dopiero mając pewność, że produkt jest bezpieczny, trafia na półki sklepowe – wyjaśnia Olędzki.

Jak rozwija się rynek produktów z konopi w Polsce?

Uważam, że szczególnie rynek produktów dla zwierząt będzie się bardzo intensywnie rozwijał. Chodzi tu zarówno o produkty CBD w kroplach, jak i suche karmy z CBD, które już powstają.

Widzimy zainteresowanie, zarówno wśród właścicieli czworonogów, jak i gabinetów weterynaryjnych – mówi Olędzki.

Damian Olędzki – współzałożyciel i prezes firmy HempKing.