W jaki sposób można wykorzystać zwyczajny prąd do uśmierzania bólu pooperacyjnego? Po co sięgać po elektrostymulację, skoro można leczyć ból farmakologicznie?

Najczęściej kiedy mówimy, że coś jest „z prądem”, mamy na myśli zawartość raczej wyskokową. I chociaż przeciwbólowe właściwości alkoholu znane są od tysięcy lat, to raczej nie nadaję się on do leczenia szpitalnego. W placówkach medycznych można za to wykorzystać zwyczajny prąd. Stymuluje się za jego pomocą układ nerwowy, aby pobudzić produkcję naturalnych związków chemicznych o działaniu przeciwbólowym.
I chociaż po metodę tą sięga się w medycynie od dawna, to dopiero dzięki wynalazkowi naukowców z Wrocławia ma szansę naprawdę trafić pod strzechy. Bohaterem najnowszego odcinka podcastu „Eureka! DGP” jest Stimulaid, który dla elektrostymulatorów jest tym, czym iPhone był dla telefonów komórkowych z ekranem dotykowym.

Zapraszamy do wysłuchania trzeciego odcinka drugiego sezonu podcastu "DGPtalk: Eureka".

"DGPtalk: Eureka" to seria podcastów poświęconych polskiej nauce.

Będziemy starali się pokazać w nich czym zajmują się ludzie nauki nad Wisłą – bo zajmują się często absolutnie odlotowymi rzeczami. Dlatego wspólnie z autorami pokażemy przykłady kilku ciekawych projektów, które uzyskały już ochronę patentową. Podcast towarzyszy serii artykułów na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” publikowanych w ramach organizowanego wspólnie z firmą Polpharma konkursu „Eureka! DGP”.