Taki jest Płock!

Czas na wielkie imprezy

– Wielu osobom miasto z pewnością kojarzy się ze wspaniałymi, organizowanymi z wielkim rozmachem, festiwalami muzycznymi, dla których niepowtarzalną scenerię tworzy nadwiślańska plaża. Największy wśród nich to Audioriver, który ściąga fanów muzyki elektronicznej, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. I bije rekordy frekwencji – zauważa prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. W ostatniej edycji wydarzenia wzięło udział 30 tys. osób. Z powodu pandemii impreza w ubiegłym roku, jak wiele innych, nie mogła się odbyć. Jednak, gdy tylko będzie to możliwe, wróci nad Wisłę, z atrakcyjnym, jak zawsze programem, wspaniałymi artystami i bogatą ofertą wydarzeń towarzyszących. Organizatorzy licząc na powrót do normalności, przygotowują się do tegorocznej edycji wydarzenia, którą planują na 23–25 lipca. Nadwiślańska plaża gości też uczestników Polish Hip-Hop Festival. Impreza ma swoją wierną publiczność i coraz bogatszą plejadę cenionych artystów. W tym roku fani tego gatunku muzyki będą mogli bawić się na koncertach w terminie 5–7 sierpnia.

– A wielkie, plenerowe wydarzenia, jeśli oczywiście sytuacja zdrowotna w kraju na to pozwoli, chcemy rozpocząć od Jarmarku Tumskiego, który potrwa od 4 do 6 czerwca. To cykliczna impreza, przyciągająca publiczność swoją niesamowitą atmosferą. W otoczeniu zabytkowych kamieniczek rozstawione są liczne kramy, na których kolekcjonerzy prezentują swoje zbiory z cennymi okazami. Można nabyć coś do swojej kolekcji, ale także posilić się regionalnymi potrawami, posłuchać koncertu katarynek lub występów rodzimych artystów. Jest gwarnie, kolorowo, energetycznie – zachęca prezydent Nowakowski.

Prezydent, premier i błogosławiony…

Płock jest najstarszym miastem na Mazowszu. Prawa miejskiej otrzymał w 1237 roku. Za panowania księcia Władysława I Hermana i jego syna Bolesława III Krzywoustego, pełnił funkcję stolicy Polski. O cudownych narodzinach Bolesława Krzywoustego, który przyszedł na świat właśnie w Płocku, pisał w Kronice Polskiej Gall Anonim, a osiem wieków później w niezwykle poruszającej aranżacji wyśpiewała tę historię Ewa Demarczyk, Czarny Anioł Piwnicy pod Baranami. – W naszym mieście jest wiele śladów świadczących o jego bogatej historii. Jest dwunastowieczna katedra, w której znajdują się szczątki wspomnianych wyżej władców oraz kilkunastu piastowskich książąt. Mamy też najstarszą w Polsce szkołę – Małachowiankę. Nieprzerwanie od 841 lat to miejsce związane jest z edukacją. Wśród absolwentów jest wielu sławnych ludzi, którzy zapisali się na kartach historii naszego kraju, jak np. prezydent Polski Ignacy Mościcki, błogosławiony Honorat Koźmiński, Jan Zumbach, dowódca słynnego Dywizjonu 303 i uczestnik bitwy o Anglię, podróżnik i dziennikarz Tony Halik oraz Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier trzeciej RP, który w 2011 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Płocka – wymienia prezydent Nowakowski. A pierwszą osobą, która została wyróżniona takim tytułem, był marszałek Józef Piłsudski. Dyplom został mu wręczony przez miejskich radnych 10 kwietnia 1921 roku, kiedy przyjechał do Płocka, aby odznaczyć miasto i jego obrońców – żołnierzy i cywilów, za bohaterską obronę Płocka przed bolszewikami w dniach 18 i 19 sierpnia 1920 roku. Płock był jednym z dwóch miast w II Rzeczypospolitej, które zostały uhonorowane wojskowymi odznaczeniami (drugim był Lwów). – Piłsudski odznaczył miasto Krzyżem Walecznych i określił je mianem miasta bohatera. Wielu obrońców, wśród których byli cywilni mieszkańcy – mężczyźni, kobiety, a nawet dzieci, w tym harcerze – otrzymało Krzyż Virtuti Military, Krzyż Walecznych i inne odznaczenia za swoją niezłomną postawę i determinację w walce z wrogiem. Z dumą wspominamy naszych przodków i staramy się propagować informacje o tym ważnym wydarzeniu z historii naszego miasta – podkreśla prezydent Płocka.

Historia na wyciągnięcie ręki

Historycznych śladów i cennych zabytków jest w Płocku bardzo wiele. Można je m.in. zobaczyć w Muzeum Mazowieckim, które słynie ze wspaniałej kolekcji secesji eksponowanej w odrestaurowanej, secesyjnej, a jakby inaczej, kamienicy. A już niebawem placówka udostępni zwiedzającym sztukę dwudziestolecia międzywojennego art déco w stylowych wnętrzach wyremontowanej na ten cel kamienicy. Zgromadziła już ponad 1,5 tys. obiektów, wśród których są wspaniałe komplety mebli, ceramika, rzemiosło artystyczne, moda, biżuteria, rzeźba, malarstwo, w tym dzieła Tamary Łempickiej. Jednym z ostatnich nabytków, który będzie tworzył klimat tego miejsca, jest samochód Jowett Special Roadster z 1926 roku. Z kolei z inicjatywy społeczników została odrestaurowana dawna synagoga, w której mieści się obecnie Muzeum Żydów Mazowieckich. Tę inicjatywę wsparł samorząd Płocka, udzielając gwarancji wymaganej przy pozyskaniu środków z Unii Europejskiej na remont budynku. Obecnie funkcjonowanie placówki solidarnie po połowie finansują samorządy Płocka i Mazowsza.

Przykładem troski o materialne dziedzictwo jest też odrestaurowanie najstarszych budynków Małachowianki – dawnej Kolegiaty św. Michała i dawnego Kolegium Jezuickiego. – Pozyskaliśmy na ten cel znaczące środki z Unii Europejskiej. Tak, jak i na inne przedsięwzięcia, które służą mieszkańcom i gościom. Jednym z takich projektów była modernizacja nabrzeża wiślanego. Teraz jest to wspaniałe miejsce do rekreacji i wypoczynku, które stanowi też urokliwą scenerię dla organizowanych tu wydarzeń kulturalnych czy sportowych – informuje prezydent Nowakowski.

Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka / Materiały prasowe

Inwestycje na bogato

W trakcie realizacji jest wiele inwestycji, ale kilka wyróżnia się swoim rozmachem, wizjonerstwem rozwiązań i wysokością nakładów. Pierwszą z nich jest modernizacja, a właściwie budowa od podstaw, nowego stadionu piłkarskiego. Dotychczasowy obiekt płockiej drużyny, czyli Wisły Płock, noszący imię zasłużonego trenera piłkarskiego Kazimierza Górskiego, powstał na początku lat siedemdziesiątych XX wieku i obecnie nie spełnia standardów odpowiednich dla drużyny grającej w Ekstraklasie. Nowy stadion, który pomieści 15 tys. widzów, będzie kosztował ponad 166 mln zł. Ma być gotowy pod koniec przyszłego roku. Kolejną inwestycją, która zmieni oblicze centrum miasta, jest budowa sali koncertowej wraz z zagospodarowaniem placu Nowy Rynek. Nowoczesny obiekt będzie wyróżniał się najwyższej jakości rozwiązaniami akustycznymi, atrakcyjnym wyglądem oraz proekologicznymi rozwiązaniami. – W budynku znajdą się dwie sale koncertowe. Większa z nich pomieści 700 widzów oraz każdą orkiestrę symfoniczną działająca w kraju, i nie tylko. Druga, kameralna, przewidziana jest na 220 widzów. W budynku swoje siedziby znajdą dwie cieszące się uznaniem instytucje kultury, rozpoznawalne na krajowej scenie muzycznej, czyli Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego oraz Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses. Otoczenie budynku będzie zielonym miejscem, stanowiącym doskonałą przestrzeń do wypoczynku, ale też organizacji działań integrujących społeczność miasta – zauważa prezydent Nowakowski. Władze miasta z powodzeniem realizują też przedsięwzięcia w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Mają na swym koncie udaną współpracę przy termomodernizacji dwudziestu czterech budynków użyteczności publicznej. Drugą inwestycją w formule PPP jest budowa kompleksu pływalni. To największy kontrakt, jaki miasto podpisało w swojej historii, jego wartość przekracza 206 mln zł. – Pod koniec kwietnia podpisaliśmy umowę z wykonawcą i obiekt ma powstać w ciągu niecałych trzech lat – wyjaśnia prezydent Andrzej Nowakowski. Postępowanie w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego wraz z dokumentacją zostały przygotowane tak dobrze, że przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej uznali je za wzór, który należy pokazać innym miastom. Zresztą pracownicy płockiego ratusza chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w tym temacie, m.in. podczas organizowanych przez Urząd Miasta Płocka Międzynarodowego Forum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, którego piąta edycja odbyła się w zeszłym roku, czy w ramach Związku Miast Polskich, gdzie z inicjatywy władz Płocka powołana została stała komisja partnerstwa publiczno-prywatnego.

Zwiedzanie z kluczem

Trzeba to podkreślić, że Płock ma swój niepowtarzalny klimat i urok. Płocczanie z dumą chwalą się, że najpiękniejsze zachody słońca można oglądać tylko nad Zalewem Sobótka, czyli położonym w centrum miasta zbiorniku z czystą wodą i piaszczystą plażą. A najlepiej podziwiać go z Tumskiego Wzgórza, jak określana jest wysoka, 52-metrowa skarpa, na której ulokowana jest prawobrzeżna część miasta. Płock można też zwiedzać według określonego „klucza”, np. szlakiem gotyku ceglanego, śladami średniowiecznego miasta, a także… drogami „płockich kotów”, czyli dowcipnych malowideł lub kolaży, które w spontaniczny sposób pojawiają się na płockich budynkach. Jest ich już w mieście całkiem sporo. Warto rozejrzeć się też za ciekawymi muralami. Jeden z nich, liczący 120 metrów długości, powstał niedawno w pobliżu ogrodu zoologicznego. I zarówno malowidło zatytułowane „Cuda natury”, jak i zoo warte jest zobaczenia. Mieszka w nim ponad 3,5 tys. zwierząt reprezentujących blisko 600 gatunków zwierząt, w tym wiele okazów cennych, rzadko spotykanych w innych ogrodach. – Płock łączy w sobie wielowiekową historię z nowoczesnością, rozwinięty przemysł i dziką naturę, innowacyjność i kultywowanie tradycji, jest stolicą chemii i piłki ręcznej. Zawsze wiele się u nas dzieje, zarówno w sferze wydarzeń artystycznych czy sportowych. Mamy nadzieję, że wkrótce możliwy będzie powrót do naszych normalnych aktywności i już szykujemy fantastyczne wydarzenia. Przyjeżdżajcie do nas! Czekają na was otwarci ludzie i mnóstwo pozytywnych emocji – zaprasza prezydent Nowakowski.

Materiały prasowe