Już po raz szósty rusza kampania informacyjna PTSR „SyMfonia serc” mająca na celu podniesienie świadomości społecznej oraz pokazująca problemy osób chorych na stwardnienie rozsiane /SM/. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „1000 Twarzy SM” zwracając uwagę na wieloaspektowość choroby.
Organizatorem jest Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego /PTSR/.
Patronat Honorowy nad tegoroczną „SyMfonia Serc” objął Jarosław Duda, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

SyMfonia serc jest odpowiedzią na niski poziom wiedzy o stwardnieniu rozsianym i życiu z tą chorobą. Kampania składa się z cyklu różnorodnych wydarzeń, zwracających uwagę na codzienne problemy osób chorych, ich rodzin i przyjaciół. Celem kampanii jest podniesienie świadomości społecznej oraz wywieranie wpływu na organy władzy państwowej, w celu uzyskania łatwiejszego i niedyskryminującego dostępu do leków i rehabilitacji.

SyMfonię serc przygotowano przede wszystkim z myślą o ludziach zdrowych, którzy nie wiedzą czym jest ta nieuleczalna, neurologiczna choroba, a osoby ze stwardnieniem rozsianym postrzegają przez pryzmat ich niepełnosprawności i choroby. Dotyczy to nie tylko pracodawców, którzy niechętnie zatrudniają cierpiących na SM, czy uczelni, które odmawiają przyjęcia na studia ale także lekarzy, którzy uważają, że chory na SM – nie ma szans w „normalnym życiu”. Dotyczy to wszystkich, którzy unikają kontaktu z chorymi na SM na przykład w obawie przed zarażeniem. SM nie jest chorobą zakaźną i można z nią normalnie żyć, mieć rodzinę, przyjaciół, hobby i pracę. Dlatego też celem kampanii oprócz szerzenia informacji na temat samej choroby jest zmiana świadomości społeczeństwa tak, aby w dotkniętych stwardnieniem rozsianym dostrzegać przede wszystkim ludzi, a nie tylko nieuleczalną chorobę.

Na przestrzeni lat, wiele milionów ludzi w jakikolwiek sposób zetknęło się z przekazem SyMfonii serc. Ale to wciąż niewiele i walka o godne życie, o postępowanie niedyskryminujące ludzi ze stwardnieniem rozsianym - musi być prowadzona.

We wrześniu, w całej Polsce, na temat SM słyszeć będziemy informacje w spocie radiowym oraz oglądać będziemy spot telewizyjny. Na ulicach Warszawy spotkamy obrandowane tramwaje, a na nośnikach LCD oglądać będziemy specjalny spot informacyjny. W folderach i ulotkach przeczytać możemy podstawowe informacje o życiu z SM.

Działania w ramach SyMfoni Serc 2013

15. września na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, w pobliżu Placu Zamkowego odbędzie się całodzienna akcja - kilkadziesiąt różnych pokazów, występów, stoisk, które zainteresują zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jednocześnie będziemy edukować i informować o życiu z SM i problemach chorych. Akcję zakończy koncert zespołów młodzieżowych.

27. września w Grodzisku Mazowieckim pod hasłem Ogrody Integracji odbędzie się przegląd artystyczny środowiska osób niepełnosprawnych. Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego wystawi prace nagrodzone na konkursie poetyckim i fotograficznym „1000 Twarzy SM”.

13. października w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się uroczyste zakończenie SyMfonii serc. Dla wybitnie zasłużonych w działania podnoszące świadomość społeczną, czekają honorowe odznaczenia PTSR Ambasador SM. Podziękowania Serca Serc wręczone zostaną osobom i instytucjom dzięki zaangażowaniu których – kampania SyMfonia serc – odbywa się.

Podczas gali, wręczymy nagrody dziennikarzom – laureatom konkursu na materiał radiowy, telewizyjny, prasowy i internetowy, ukazujący problemy chorych na SM.

Wieczór uświetni recital znanej sopranistki /chorej na SM/ Aleksandry Resztik.

22-27 października podczas Festiwalu Filmów Amerykańskich, pokazany zostanie obraz amerykańskiego reżysera chorego na SM, Jasona DaSilva, When I walk. Film pokazuje życie Jasona i jego zmagania z chorobą. Po jednym z pokazów odbędzie się konferencja prasowa.

30 października – w Warszawie, w Zamku Ujazdowskim w Kino LAB , ponownie pokażemy film When I walk, który połączony zostanie z debatą o Krajowym Programie Leczenia i Rehabilitacji.

30. listopada w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina będzie można wziąć udział w koncercie charytatywnym Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie „Z talentem od serca” na rzecz osób chorych na stwardnienie rozsiane.

Wszelkie informacje znajdują się na stronie www.symfoniaserc.pl

Kontakt:
Scholastyka Śniegowska, Menedżer ds. Projektu, 22/696 57 51; s.sniegowska@ptsr.org.pl;

ikona lupy />
Inne