W III kwartale 2024 r. rząd planuje przyjęcie projektu noweli prawa restrukturyzacyjnego; zmiany mają m.in. usunąć wątpliwości interpretacyjne i zapewnić spójność przepisów dotyczących różnych typów postępowań restrukturyzacyjnych - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Wdrażanie dyrektywy UE i zmian w polskim prawie restrukturyzacyjnym i upadłościowym

W wykazie, zamieszczonym na stronie KPRM, wskazano, że projektowane zmiany w prawie wynikają z dyrektywy UE, która zaczęła obowiązywać 20 czerwca 2019 r. Państwa członkowskie powinni wdrożyć zmiany do 17 lipca 2022 r. Ich celem - wyjaśniono - jest ochrona wewnętrznego rynku i miejsc pracy oraz umożliwienie pomocy przedsiębiorcom.

Dodano, że dyrektywa ta w znacznej mierze znajduje już odzwierciedlenie w przepisach Prawa restrukturyzacyjnego oraz Prawa upadłościowego, jednak - jak zaznaczono - niezbędne jest usunięcie możliwych wątpliwości interpretacyjnych oraz zapewnienie spójności przepisów dotyczących różnych typów postępowań restrukturyzacyjnych. Zwrócono uwagę na zakres wstrzymania indywidualnych czynności egzekucyjnych, zatwierdzenie planu restrukturyzacji wbrew sprzeciwowi grupy wierzycieli, jak również ochronę nowego finansowania, finansowania przejściowego oraz innych transakcji związanych z restrukturyzacją.

Planowane terminy wprowadzenia zmian w prawie przez rząd

Planowany termin przyjęcia przez rząd projektu, nad którym pracuje resort sprawiedliwości, to III kwartał 2024 r. - wynika z wpisu.

Unowocześnienie i usprawnienie przepisów dotyczących restrukturyzacji i upadłości

"Proponowane zmiany mają na także na celu unowocześnienie regulacji z zakresu prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego oraz wyeliminowanie nieprawidłowości w procesie wyboru doradców restrukturyzacyjnych do pełnienia funkcji nadzorcy, zarządcy lub syndyka" - poinformowano we wpisie.

Planowane rozwiązania, które znalazły się w projekcie to między innymi: rozszerzenie katalogu dokumentów dołączanych przez dłużnika rozpoczynającego proces upadłości (np. informacje dotyczące wpływu otwarcia tego postępowania na zatrudnienie w przedsiębiorstwie); modyfikacja mechanizmu zatwierdzania układu wbrew sprzeciwowi grupy wierzycieli pozwalającej sądowi na zatwierdzenie układu, który nie uzyskał poparcia wszystkich grup wierzycieli, ale który pozwoli w większym stopniu zaspokoić roszczenia wierzycieli.

Precyzowanie ochrony finansowej i transakcji w procesie restrukturyzacji

Przewidziano również doprecyzowanie zasad uwzględniania przez sąd dowodu z opinii biegłego w postępowaniu restrukturyzacyjnym, czy doprecyzowanie ochrony nowego oraz przejściowego finansowania dłużnika w toku postępowania restrukturyzacyjnego.

Przyszłe regulacje - wskazano - zakładają również wzmocnienie ochrony transakcji, które były racjonalne i niezwłocznie konieczne do negocjowania planu restrukturyzacji poprzez zagwarantowanie, że nie będą one mogły zostać uznane za bezskuteczne, nieważne lub niepodlegające wykonaniu z tego powodu, że dokonano ich ze szkodą dla ogółu wierzycieli. (PAP)

grg/ mmu/