Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował projekt rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu postępowania z wnioskiem o odstąpienie od wymierzenia kary pieniężnej i z wnioskiem o obniżenie kary pieniężnej.

Zasady łagodzenia kar (program leniency) za działania lub zaniechania, których skutkiem było naruszenie prawa konkurencji, są uregulowane w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1689 art. 113a–113l). Projektowane rozporządzenie, które znalazło się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów, precyzuje szczegółowy sposób postępowania prezesa UOKiK w przypadku złożenia wniosków leniency. Poprzednie rozporządzenie regulujące te kwestie obowiązywało do 20 listopada 2023 r. Ponieważ poprzednio funkcjonujące procedury dotyczące leniency były oceniane jako skuteczne, nowe rozporządzenie w zasadniczej części je powiela. Są jednak i zmiany.

Nowe przepisy mają wprowadzić oddzielne wnioski o odstąpienie od wymierzenia kary pieniężnej i oddzielne o obniżenie wymiaru kary pieniężnej. Regulacja ma też być bardziej przejrzysta, a ma w tym pomóc ujednolicenie siatki terminologicznej rozporządzenia tak, aby każdorazowo odnosiło się do „wnioskodawcy”, a nie „przedsiębiorcy”, ze wskazaniem dopiero w końcowych przepisach rozporządzenia, że zawarte w nim uregulowania stosują się również do wniosków składanych przez osoby zarządzające.

Nowością jest też stworzenie podstaw do składania wniosków ustnych za pośrednictwem nowych środków technicznych (aplikacje komputerowe umożliwiające odbywanie wideokonferencji) przy równoczesnej rezygnacji z niektórych sposobów składania wniosków, np. za pomocą faksu. Nowe przepisy mają też umożliwić UOKiK przyjmowanie wniosków elektronicznych za pośrednictwem technologii innych niż e-mail oraz elektroniczna skrzynka podawcza.

Aby skorzystać z programu leniency, należy z własnej inicjatywy ujawnić UOKiK swój udział w zmowie, przedstawić informacje i dowody oraz współpracować z UOKiK w sposób podobny do świadka koronnego. ©℗