Ministerstwo w odpowiedzi na nasze pytania informuje, że przy ewentualnym podjęciu prac nad kolejną nowelizacją ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2329 ze zm.) zasadne jest przeprowadzenie ponownej, dogłębnej analizy oraz rozważenie wprowadzenia odpowiednich zmian. Jak sygnalizowaliśmy, art. 77 ustawy o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 344 ze zm.) chroni użytkowników wieczystych nieruchomości SP przed dużymi podwyżkami opłat za użytkowanie, pod warunkiem że nie chodzi o nieruchomości rolne. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa uważa, że ten przepis nie ma zastosowania do wyliczenia opłaty za użytkowanie nieruchomości rolnych Skarbu Państwa. W rezultacie KOWR, ustalając opłatę za użytkowanie, nie jest związany żadnym górnym limitem podwyżki.

Według części ekspertów KOWR stosuje przepisy prawidłowo, choć być może niezgodnie z intencją ustawodawcy, którego trudno podejrzewać, że chciał gorzej potraktować użytkowników gruntów rolnych SP. Inni zarzucają KOWR zbyt wąskie stosowanie przepisów, ze szkodą dla użytkowników wieczystych. Postulują zmianę przepisów albo przynajmniej wydanie przez Ministerstwo Rolnictwa wytycznych dla stosowania obecnie obowiązujących.

W przesłanej nam odpowiedzi resort potwierdza, że KOWR, jego zdaniem, słusznie wylicza opłaty. Na potwierdzenie przywołuje wyrok Sądu Najwyższego z 21 czerwca 2013 r. (sygn. akt I CSK 741/12). Mimo to resort dostrzega potrzebę zmiany przepisów.

„W związku z tym, że kwestia właściwego stosowania przez KOWR przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami do ustalenia opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego budzi wątpliwości w praktyce, wydaje się, że najlepszym sposobem na likwidację zauważonych rozbieżności jest wprowadzenie zmian legislacyjnych. Jednakże w przypadku ewentualnej zmiany ustawowej w tym zakresie KOWR podtrzymuje zasadność dotychczas stosowanej praktyki. KOWR podkreślił także, że jego stanowisko, jako reprezentanta SP, wynika z dbałości o mienie państwowe, co nie znaczy, że w szerszej perspektywie również znajduje uzasadnienie” – czytamy w stanowisku Ministerstwa Rolnictwa.

Resort podaje w wątpliwość stanowisko KOWR, bo, jak pisze, to użytkownicy wieczyści gruntów bezpośrednio „konsumują” niejednolitą, w zależności od podmiotu gospodarującego mieniem SP, procedurę aktualizacji opłat rocznych za użytkowanie wieczyste. Dlatego ministerstwo zapowiada rozważenie wprowadzenia „odpowiednich”, jego zdaniem, zmian.©℗