ikona lupy />
Agata Okorowska radca prawny, Kancelaria Law-Taxes.pl / Materiały prasowe
Skorzystanie z tej możliwości pozwala na uproszczenie, przyspieszenie oraz obniżenie kosztów podwyższenia kapitału w stosunku do zwykłego trybu. Umożliwia też emisję akcji i pozyskanie środków wtedy, gdy są spółce potrzebne. W tym zakresie najlepsze rozeznanie ma zarząd spółki, który dzięki upoważnieniu do podwyższania kapitału bez konieczności odbywania walnego zgromadzenia jest w stanie stosunkowo szybko uzyskać niezbędne środki.
Decyzję o zastosowaniu rozwiązania zwanego kapitałem docelowym podejmuje walne zgromadzenie. Uchwała taka, stanowiąca zmianę statutu, podejmowana jest większością trzech czwartych głosów, przy wymaganym quorum. Upoważnienie do podwyższania kapitału w ramach kapitału docelowego może być przyznane na okres do trzech lat. Natomiast wysokość kapitału docelowego nie może przekraczać trzech czwartych kapitału zakładowego na dzień udzielenia upoważnienia. W granicach upoważnienia zarząd decyduje o terminach i wysokościach podwyższenia kapitału. Określa też wysokość emisyjną akcji. Emitowane akcje mogą być obejmowane wyłącznie za wkłady pieniężne (o ile upoważnienie nie przewiduje możliwości obejmowania ich za wkłady niepieniężne).
Nie jest dopuszczalne podwyższenie kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego ze środków własnych spółki. Zarząd może natomiast zostać upoważniony do emisji warrantów subskrypcyjnych, a także do podjęcia uchwały o wyłączeniu prawa poboru, za zgodą rady nadzorczej.
Z uwagi na ochronę interesów dotychczasowych akcjonariuszy zarząd nie jest uprawniony do ustanawiania akcji uprzywilejowanych ani przyznawania szczególnych uprawnień. Nie ma natomiast przeciwwskazań, aby statut upoważniał do wydawania akcji imiennych, powiązanych z obowiązkiem akcjonariuszy do spełniania powtarzających się świadczeń na rzecz spółki.
Not. KT