Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, wykonujący we własnym imieniu działalność gospodarczą, może dokonać przekształcenia w spółkę kapitałową, np. jednoosobową z o.o. Czy cały majątek indywidualnego przedsiębiorcy przejdzie wtedy do tej spółki?

ikona lupy />
Media
Odpowiada Marcin Borkowski, radca prawny w GWW
Istotą takiego przekształcenia jest to, że zmienia się forma, w jakiej przedsiębiorca prowadzi swoją działalność. Po dokonaniu zmiany dotychczasowa działalność jest kontynuowana w formie spółki kapitałowej. Jednocześnie przedsiębiorca staje się wspólnikiem tej nowo powstałej spółki przekształconej. Na spółkę przechodzą w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które zostały przyznane indywidualnemu przedsiębiorcy przed jego przekształceniem - chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Oznacza to, że cały majątek przedsiębiorcy przechodzi automatycznie do spółki. Przedtem jednak należy upewnić się, jaki jest status poszczególnych składników majątkowych. Na ten ważny aspekt zwrócono uwagę w postanowieniu Sądu Najwyższego z 28 stycznia 2022 r. (sygn. akt I CSK 726/22). Konkretnie chodziło o to, że w skład majątku przedsiębiorcy wchodziła nieruchomość, która była objęta wspólnością małżeńską. Sąd wieczystoksięgowy zakwestionował przejście takiej nieruchomości do majątku spółki powstałej w wyniku przekształcenia.
W postanowieniu Sądu Najwyższego podkreślono, że jeden z małżonków może zbyć nieruchomość wchodzącą w skład wspólności majątkowej. Jednak czynność prawna prowadząca do zbycia takiej nieruchomości wymaga zgody drugiego małżonka. Do tego, aby tego rodzaju umowa zawarta tylko przez jednego małżonka była ważna, potrzebne jest jej potwierdzenie przez drugiego. Choć możliwe jest przekształcenie przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w spółkę kapitałową, to nie można przy tym pomijać zasad dotyczących majątku wspólnego małżonków. Czynności wymagające zgody drugiego małżonka wymieniono w kodeksie rodzinnym opiekuńczym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przekształcany przedsiębiorca taką zgodę - we właściwej formie - uzyskał. ©℗
Not. KT