Wsparcie będzie przysługiwało jednak tylko dla określonych branż. Wnioski w tej sprawie wyłącznie w formie elektronicznej można składać już teraz, a termin upływa 15 kwietnia 2022 r.

Przedłużająca się epidemia skłoniła Radę Ministrów do nowelizacji rozporządzenia z 26 lutego 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19. Jedną z form pomocy jest prawo do dotacji na prowadzenie działalności przedsiębiorcom z szeroko rozumianej branży rozrywkowej. Dotacja, podobnie jak dotychczas, może być udzielona do wysokości 5000 zł.
Przypomnijmy, że początkowo pomoc przedsiębiorcom przyznawano nowelizowaną kilkakrotnie specustawą o COVID-19 (tj. ustawą z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych). Jednak po prawie roku jej obowiązywania ustawodawca doszedł do wniosku, że forma rozporządzenia będzie znacznie bardziej elastyczna, i odpowiednie delegacje uzyskała Rada Ministrów.
Konieczny spadek przychodu
Pomoc w formie dotacji tym razem otrzyma tylko kilka branż. Przyznawana jest ona przez starostę. Zgodnie z dodanym do rozporządzenia par. 7a ma on prawo udzielić jednokrotnej dotacji na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy i małemu przedsiębiorcy, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 i 2 prawa przedsiębiorców, których rodzaj przeważającej działalności gospodarczej stanowiła działalność określona kodami PKD:
  • 56.30.Z – przygotowywanie i podawanie napojów,
  • 93.29.A – działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni)
  • 93.29.Z – pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.
Warunkiem otrzymania dotacji jest:
  • prowadzenie na 31 marca 2021 r. tej działalności;
  • uzyskiwanie z tej działalności przychodu w rozumieniu przepisów podatkowych w grudniu 2021 r. niższego co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w analogicznym miesiącu roku poprzedniego, lub w lutym 2020 r., lub we wrześniu 2020 r., lub w listopadzie 2021 r.
Dotacja nie może być udzielona przedsiębiorcom, którzy zawiesili wykonywanie działalności gospodarczej na okres obejmujący 31 marca 2021 r. Oceny spełnienia warunków w zakresie oznaczenia prowadzonej działalności gospodarczej według PKD dokonuje się na podstawie danych zawartych w rejestrze REGON w brzmieniu na 31 marca 2021 r.
Wnioski w tej sprawie muszą być złożone do 15 kwietnia 2022 r. Co ważne, można je złożyć jedynie w formie elektronicznej.
Wspólne zasady
Do przyznanej dotacji ma odpowiednie zastosowanie art. 15zze4 specustawy o COVID-19. Zgodnie z tym artykułem przedsiębiorca przedstawiając wniosek, składa jedynie oświadczenia o spełnieniu warunków do otrzymania dotacji. Oświadczenia te składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Dotacja jest bezzwrotną formą wsparcia, ale pod warunkiem, że przedsiębiorca będzie kontynuował działalność. Natomiast pomoc trzeba będzie zwrócić w całości na rachunek bankowy powiatowego urzędu pracy, z którego przedsiębiorca ją otrzymał, jeżeli nie będzie on wykonywał działalności gospodarczej przez okres trzech miesięcy od dnia udzielenia dotacji.
Roszczeń z tytułu niezwróconych i nienależnie udzielonych dotacji dochodzi starosta. Ma on przy tym prawo (z urzędu albo na wniosek):
1) umorzyć w całości albo w części należność z tytułu zwrotu dotacji,
2) odroczyć terminy spłaty należności z tytułu zwrotu dotacji,
3) rozłożyć na raty spłatę należności z tytułu zwrotu dotacji.
Do dokonania tych czynności może także upoważnić dyrektora powiatowego urzędu pracy. Jeśli jednak kwota dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem jest równa lub wyższa niż 1500 zł, to starosta może wydać decyzję w powyższej sprawie dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego wojewody. W tego rodzaju sprawach organem wyższego stopnia jest samorządowe kolegium odwoławcze.
W przypadku drobnych kwot (gdy nie przekraczają one najniższych kosztów doręczenia w obrocie krajowym przesyłki poleconej za potwierdzeniem odbioru przez operatora pocztowego) są one zaliczane w koszty Funduszu Pracy i nie są dochodzone.
Możliwa kontrola
Sposób wykorzystania dotacji może być w każdej chwili sprawdzony. Przepisy specustawy o COVID-19 pozwalają staroście na przeprowadzenie kontroli przedsiębiorcy w okresie trzech lat liczonych od dnia udzielenia dotacji, podczas której może sprawdzić wydatkowanie dotacji zgodnie z przeznaczeniem oraz właściwe jej dokumentowanie. Starosta może upoważnić do przeprowadzenia tej kontroli dyrektora powiatowego urzędu pracy lub innych pracowników tego urzędu.
Co ważne dla przedsiębiorców, środki pochodzące z dotacji nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. Środki te, w razie ich przekazania na rachunek płatniczy, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego. Ponadto przychód z tytułu udzielonej dotacji albo udzielonej ulgi nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.
Podstawa prawna
• par. 7a rozporządzenia Rady Ministrów z 26 lutego 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 371; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 2371)
• art. 15 zze4 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2095; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 2262)
• art. 7 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z 6 marca 2018 r. ‒ Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 162; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 2105)