Po interwencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Polmlek – jeden z największych w Polsce przetwórców mleka – zmienia niekorzystne dla dostawców wzorce umowne.

– Mieliśmy zastrzeżenia do wzorców umownych stosowanych przez spółkę w relacjach z dostawcami. Wątpliwości dotyczyły m.in. konieczności zapewnienia spółce wyłączności dostaw mleka, sposobu ustalenia jego ceny czy braku regulacji dotyczących procedury badania jakości. Polmlek przedstawił nowy wzór umowy, który miał stosować w relacjach z rolnikami. Zweryfikowaliśmy te deklaracje i okazało się, że proces zmian umów z poszczególnymi dostawcami mleka jest wciąż w toku, przez co współpraca ze sporą częścią z nich dalej opiera się na umowach z zakwestionowanymi postanowieniami – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
W efekcie działań urzędu Polmlek zadeklarował zaniechanie praktyk, które mogły stanowić nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej, i przyspieszył proces dostosowania umów z dostawcami do postanowień nowego wzorca umownego, zgodnego z oczekiwaniami UOKiK.
– Co istotne, do czasu zakończenia procesu dostosowania umów Polmlek nie będzie egzekwował kwestionowanych przez nas postanowień umownych oraz zapewni wszystkim dostawcom możliwość korzystania z uprawnień wynikających z nowego wzorca umownego – dodaje prezes Chróstny.
To kolejna interwencja urzędu na gruncie ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1213). Od momentu rozszerzenia kompetencji organu o możliwość przeprowadzenia interwencji w przypadku nieuczciwych działań silniejszej strony umowy w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych UOKiK wszczął 16 postępowań, w wyniku których wydano osiem decyzji dotyczących nieuczciwych praktyk. W pięciu z nich przedsiębiorcy zostali zobowiązani do podjęcia odpowiednich działań, dzięki czemu uniknęli kar pieniężnych. W trzech przypadkach decyzje przewidywały nałożenie sankcji finansowych, a ich łączna wysokość wyniosła 733 mln zł. Dodatkowo wszczęto ponad 70 postępowań wyjaśniających i wystosowano do przedsiębiorców ponad 90 wystąpień w sprawie praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową.