Korupcja (łac. corruptio – zepsucie) – jest to zjawisko polegające na nadużyciu stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści. Obowiązujące w Polsce akty prawne nie zawierają pojęcia „korupcja”, nie ma zatem jej prawnej definicji. Prawnicy posługują się terminem „łapownictwo”, który jest stosowany również wobec osób pełniących funkcje publiczne, w kontekście takich przestępstw jak np. uzależnienie wykonania czynności służbowej od otrzymania korzyści majątkowej znacznej wartości, korzyści osobistej lub obietnicy otrzymania takich korzyści. Jest to nadużycie władzy publicznej dla prywatnych korzyści.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Narzędziem do walki z korupcją jest ustawa o dostępie do informacji publicznej. Celem tej ustawy jest stworzenie przejrzystości działania administracji publicznej.

Dostęp do informacji

Ustawa o dostępie do informacji publicznej nakłada na organy administracji publicznej obowiązek udostępniania wszystkich informacji o sprawach publicznych. Wyjątek stanowią informacje niejawne, czyli chronione szczególnymi tajemnicami.
Na prawo dostępu do informacji publicznej składają się uprawnienia do:


  • - uzyskania informacji publicznej, w tym informacji przetworzonej, czyli informacji w postaci syntetycznej lub analitycznej w postaci umożliwiającej ocenę i wnioskowanie,
  • - wglądu do dokumentów urzędowych,
  • - dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów.

Prawo dostępu do informacji publicznej przysługuje każdej osobie.

Obowiązki władzy

Obowiązani do udostępniania informacji są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w szczególności:

NAPISZ DO...
Biuro Transparency International Polska – międzynarodowej organizacji do walki z korupcją
ul. Ordynacka 9, pok. 33
00-362 Warszawa
tel. (0-22) 828-92-43–44
e-mail: ti@transparency.pl
www.transparency.pl





  • - organy władzy publicznej,
  • - organy samorządów gospodarczych i zawodowych,
  • - podmioty reprezentujące Skarb Państwa,
  • - podmioty reprezentujące państwowe osoby prawne albo osoby prawne samorządu terytorialnego oraz podmioty reprezentujące inne jednostki organizacyjne albo jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego,
  • - podmioty reprezentujące inne osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym, oraz osoby prawne, w których Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządu gospodarczego albo zawodowego mają pozycję dominującą; obowiązek udostępnienia informacji publicznej mają także związki zawodowe i ich organizacje oraz partie polityczne.
Katarzyna Rychter

Podstawa prawna

  • - Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. nr 112, poz. 1198 z późn. zm.).