PRZYKŁAD
Jan K. pobrał od swojego kontrahenta zapłatę za towar, którego mu nigdy nie dostarczył. Dopuścił się więc oszustwa i uzyskał korzyść majątkową. Za ten czyn Janowi K. grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.



Jest to przysporzenie majątku dla siebie lub innej osoby. Polegać może na zwiększeniu majątku, np. uzyskaniu pieniędzy lub przedmiotów wartościowych albo zmniejszeniu zobowiązań o charakterze majątkowym, zawarciu majątkowo korzystnej umowy, np. nieoprocentowanej pożyczki. Korzyść majątkową uzyskujemy także wtedy, gdy nie ponosimy straty. Wiele działań podejmowanych w ramach obrotu gospodarczego opartych jest na tzw. handlu wpływami. Artykuł 230 k.k. reguluje jedynie bierną stronę tego procederu, a mianowicie odpowiedzialność karną ponosi jedynie osoba, która powołując się na swoje wpływy w instytucji państwowej lub samorządu terytorialnego, podejmuje się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyść majątkową lub jej obietnicę. Nie jest karalna natomiast strona czynna, tj. w sytuacji, kiedy osoba zainteresowana uzyskaniem określonej decyzji wydanej przez urzędnika stara się wpłynąć na jego decyzję poprzez osoby z jego otoczenia, którym proponuje korzyści za spowodowanie określonego działania lub zaniechania ze strony tegoż urzędnika.

Podstawa prawna

  • - Art. 115 par. 4, art. 230, 230a i 299 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. nr 88, poz. 553 z późn. zm.).