Powszechne ubezpieczenie zdrowotne - obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Stanowi główny warunek objęcia powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym w Narodowym Funduszu Zdrowia. Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna. Oznacza to, że podstawa wymiaru składki nie ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu w zależności od okresu podlegania ubezpieczeniom - bez znaczenia jest więc, czy dana osoba podlega ubezpieczeniom przez cały miesiąc, czy przez jeden dzień w miesiącu, składkę należy obliczyć i opłacić od pełnej podstawy wymiaru.

Uprawnienia pacjentów

Regularne opłacanie składki na ubezpieczenie zdrowotne daje prawo do korzystania przez ubezpieczonego z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Są to m.in.:

  • - świadczenia służące zachowaniu, przywracaniu, poprawie i promocji zdrowia, a także ratowaniu życia (badania, porady, wizyty lekarskie, zabiegi, leczenie, rehabilitacja, opieka pielęgnacyjna),
  • - wybrane świadczenia z zakresu stomatologii,
  • - usługi z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego i opiekuńczo-leczniczego,
  • - zaopatrzenie w leki, materiały pomocnicze i przedmioty ortopedyczne,
  • - świadczenia pielęgniarskie oraz
  • - z zakresu opieki nad kobietą w okresie ciąży, porodu oraz opieki nad płodem i noworodkiem.

Wysokość składki

Do końca 2006 r. składka zdrowotna wynosi 8,75 proc. podstawy wymiaru składki. Jej wysokość będzie rosła do 2007 r. aż osiągnie docelowy poziom 9 proc. Składka podlega odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych (w wysokości 7,75 proc. podstawy wymiaru), od zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu dochodów osiąganych przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą oraz przez osoby duchowne.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Osoba objęta powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym ma prawo wyboru funduszu według miejsca zameldowania lub zamieszkania, wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (rodzinnego), lekarza specjalisty i zakładu opieki zdrowotnej, którzy mają podpisane umowy na świadczenie usług zdrowotnych w danym roku kalendarzowym z NFZ, pokrycia przez NFZ wydatków poniesionych w razie nagłych przypadków, na świadczenia z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego u świadczeniodawców nie związanych umową z funduszem.

Płatnicy składek

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne nalicza, pobiera z dochodu ubezpieczonego i odprowadza do ZUS pracodawca w przypadku osób:

  • - pozostających w stosunku pracy,
  • - wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło.

Płatnikiem składki zdrowotnej za osoby przebywające na urlopie wychowawczym są:

  • - pracodawca – za pracowników, którym wypłaca zasiłek wychowawczy oraz za tych, którym udzielił urlopu wychowawczego, a którzy nie otrzymują zasiłku wychowawczego,
  • - rolnicze spółdzielnie produkcyjne – za osoby, którym wypłacają zasiłek wychowawczy oraz za osoby, którym udzielono urlopu wychowawczego,
  • - ZUS - za ubezpieczonych, którym ZUS wypłaca zasiłek wychowawczy.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne za te osoby finansowana jest przez budżet państwa.Płatnicy tylko te składki wykazują, ale ich nie opłacają.Natomiast instytucje kościelne i zakonne opłacają składki na ubezpieczenie zdrowotne zgłoszonych przez nie duchownych, alumnów wyższych seminariów duchownych i teologicznych, postulantów, nowicjuszy oraz juniorystów zakonów męskich i żeńskich.

Dominika Sikora

Podstawa prawna

  • - Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.) - wersja obowiązująca do 30.09.2006 r.
  • - Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.) - wersja obowiązująca od 01.10.2006 r., tekst uwzględnia zmiany z Dziennika Ustaw nr 104 z 2006 r.
  • - Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
  • - Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).