Jest to działanie polegające na sprowadzeniu produktu leczniczego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.Sprowadzony produkt powinien spełniać łącznie następujące warunki:

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Zgodnie z danymi Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych do Polski trafia w ten sposób ponad 30 produktów. Urząd planuje, że do końca 2006 r. ponad 100 leków z importu równoległego będzie dostępnych na rodzimym rynku. Szacuje również, że w ten sposób uda się obniżyć ceny leków nawet do 20 proc. W Unii Europejskiej wartość importu równoległego leków wynosi około 2 mld euro rocznie. Natomiast zdaniem firm farmaceutycznych, leki sprowadzane do Polski w ramach importu równoległego są tańsze, bo kupuje się je w krajach (np. we Francji), gdzie są refundowane. Dlatego ich cena jest niższa niż u producenta.

  • - posiadać tę samą substancję czynną (substancje czynne), co najmniej te same wskazania, tę samą postać, moc i drogę podania jak produkt leczniczy dopuszczony do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • - mieć pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane na tych samych zasadach w kraju, z którego jest sprowadzony, i na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • - pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Rzeczypospolitej Polskiej jest wydane na rzecz podmiotu odpowiedzialnego posiadającego pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w państwie, z którego produkt jest sprowadzany lub podmiotu odpowiedzialnego będącego w stosunku do tego podmiotu podmiotem zależnym lub dominującym w rozumieniu o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.

Mechanizm importu równoległego polega na wykorzystywaniu różnic cenowych na dany lek w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.

Tomasz Pietryga

Podstawa prawna

  • - Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2004 r., nr 53, poz. 553 ze zm.).
  • - Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz.U. nr 184, poz. 1539).