Zawód pomocniczy uprawniający do świadczenia pomocy medycznej chorym. Kwalifikacje felczera są niższe niż kwalifikacje lekarza. Nie wymaga się od niego ukończenia wyższych studiów medycznych, a jedynie szkoły średniej (np. liceum felczerskiego) i zdobycia odpowiednich kwalifikacji na poziomie średnim. Felczer, który uzyskał prawo wykonywania zawodu, podlega wpisowi do rejestru Naczelnej Rady Lekarskiej. Uprawnienia felczera obejmują świadczenia zdrowotne wobec pacjentów nie wymagających specjalistycznej opieki lekarskiej oraz w nagłych przypadkach. Ponadto felczer ma prawo wydawania orzeczeń o stanie zdrowia w ww. przypadkach oraz orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Felczer ma też uprawnienia do działań w zakresie oświaty zdrowotnej i profilaktyki, w tym wykonywania szczepień ochronnych.

Pod nadzorem lekarza felczer jest również uprawniony do: asystowania przy zabiegach chirurgicznych; wykonywania znieczulenia miejscowego, wykonywania drobnych zabiegów chirurgicznych, zaopatrzenia chirurgicznego rany, sączkowania, nacięcia, wyłuszczenia i nakłucia, zmiany opatrunków, usuwania szwów i drenów.

Kto może zostać felczerem

Naczelna Rada Lekarska przyznaje prawo wykonywania zawodu i używania tytułu felczera osobom, które:

  • - ukończyły liceum felczerskie lub szkołę felczerską w Polsce albo
  • - posiadają decyzję oraz dyplom wydany w państwie innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej, uznany w Rzeczypospolitej Polskiej za równoważny na podstawie umów międzynarodowych albo
  • - posiadają pełną zdolność do czynności prawnych,
  • - wykazują się dobrym stanem zdrowia pozwalającym na wykonywanie zawodu felczera,
  • - władają językiem polskim w mowie i w piśmie w stopniu niezbędnym do wykonywania zawodu felczera,
  • - przedstawią zaświadczenie wydane przez odpowiednie władze państwa, w którym został wydany dyplom, że posiadają na terenie tego państwa prawo do wykonywania zawodu felczera, które nie zostało zawieszone ani którego nie zostali pozbawieni, oraz że nie toczy się przeciwko nim postępowanie w sprawach pozbawienia albo zawieszenia prawa wykonywania zawodu.
Tomasz Pietryga

Podstawa prawna

  • - Ustawa z dnia 20 lipca 1950 r. o zawodzie felczera (t.j. Dz.U z 2004 r. nr 53, poz. 531 z późn. zm.).