Według komunikatu Rady UE decyzja ta jest zgodna z wnioskami październikowego szczytu unijnego oraz spotkania ministrów spraw zagranicznych z 17 października, kiedy to UE potępiła ataki na ludność cywilną w Aleppo oraz zagroziła, że rozpatrzy wszelkie dostępne opcje, jeśli ataki te nie ustaną.

Wraz z ogłoszeniem tej decyzji liczba osób powiązanych z reżimem Baszara el-Asada bądź wspierających go, objętych restrykcjami w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów, wzrosła do 234. Unijne sankcje dotyczą także 69 podmiotów, których aktywa są zamrożone na terenie UE.

Poza sankcjami wizowymi i finansowymi wobec reżimu syryjskiego i powiązanych z nim osób i podmiotów UE utrzymuje również embargo na handel ropą z Syrią. Sankcje gospodarcze obejmują też ograniczenie niektórych inwestycji, zamrożenie aktywów syryjskiego banku centralnego w UE oraz zakaz eksportu z UE sprzętu i technologii mogących służyć do represji wobec ludności cywilnej, a także do monitorowania i przechwytywania łączności internetowej lub telefonicznej.

Restrykcje te zostały ostatni raz przedłużone w maju br. i obowiązują do 1 czerwca 2017 roku.