Wasko zamieścił na swoim Facebooku zdjęcie małp wywożonych taczką i opatrzył je podpisem: „Dzień przeprowadzki w Białym Domu w końcu nadszedł. Nie dość szybko”.

Inny wpis na Facebooku wykorzystuje kadr ze spaghetti westernu „Dobry, zły i brzydki”, na którym Clint Eastwood trzyma w ręku pętlę służącą do wieszania skazańców. Podpis umieszczony przez Wasko brzmiał: „Barry, ta pętla jest dla ciebie”.

Obama używał w młodości imienia Barry, dopiero później wrócił do afrykańskiego „Barack”.

Rasistowskie wpisy burmistrza wywołały oburzenie i naciski, aby podał się do dymisji. Wasko przez kilka tygodni odmawiał, a pytany o nie, nie przepraszał i przyznawał, że wcale ich nie żałuje.

Burmistrz deklaruje się jako gorący zwolennik Donalda Trumpa. W innych wpisach oświadczał, że jeśli kandydat Republikanów nie wygra wyborów prezydenckich, nikt w Ameryce „nie będzie bezpieczny”.

Rada miejska już na początku października udzieliła Wasko nagany i uchwaliła, że powinien ustąpić ze stanowiska, ale nie miała władzy, żeby go do tego zmusić. Burmistrz zgodził się dopiero po długich negocjacjach, w których postawił rozmaite warunki.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)