Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło prace nad projektem nowelizacji kodeksu postępowania karnego, który wprowadza do polskiego prawa instytucję aresztu elektronicznego. Informacja na ten temat została opublikowana w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Areszt elektroniczny ma być nowym środkiem zapobiegawczym. Zamiast w areszcie śledczym oskarżony będzie przebywał w miejscu wskazanym w postanowieniu sądu, najczęściej we własnym mieszkaniu, na zasadach określonych przez sąd.

W postępowaniu przygotowawczym areszt elektroniczny ma być stosowany na okres nieprzekraczający trzech miesięcy. Będzie możliwe jego przedłużenie na kolejne sześć miesięcy. Podczas pierwszych trzech miesięcy stosowania aresztu elektronicznego oskarżony będzie mógł opuszczać miejsce jego odbywania na maksymalnie trzy godziny dziennie w dniach i godzinach określonych przez sąd. Po tym okresie ten limit może zostać zwiększony do 12 godzin dziennie.

Kiedy areszt elektroniczny

Sąd może zastosować areszt elektroniczny na dwóch etapach postępowania karnego:

  • w początkowej fazie postępowania przygotowawczego, na wniosek prokuratora o tymczasowe aresztowanie lub jego zamianę na areszt elektroniczny,
  • w dalszym etapie postępowania, gdy kontynuacja tymczasowego aresztowania nie jest już konieczna.

Wykonywanie aresztu elektronicznego ma być nadzorowane w ramach systemu dozoru elektronicznego jako dozór stacjonarny. Co istotne, jego zastosowanie będzie możliwe wyłącznie za zgodą oskarżonego. Areszt elektroniczny będzie można łączyć z innymi środkami zapobiegawczymi, takimi jak: poręczenie majątkowe, zawieszenie w czynnościach służbowych, zakaz wykonywania zawodu, nakaz powstrzymania się od określonej działalności czy zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju.

Po opuszczeniu aresztu śledczego oskarżony samodzielnie uda się do miejsca odbywania aresztu elektronicznego. W wyjątkowych przypadkach sąd będzie miał prawo zastosować wobec niego mobilną kontrolę elektroniczną (dozór mobilny) lub zarządzić jego przetransportowanie przez policję.

Pod nadzorem sądu lub prokuratora

Areszt elektroniczny rozpoczyna się z dniem uruchomienia wobec oskarżonego środków technicznych niezbędnych do jego wykonywania. Nadzór nad wykonywaniem aresztu elektronicznego będzie sprawował sąd właściwy do rozpoznania sprawy, a w postępowaniu przygotowawczym – prokurator.

Według przedstawionych założeń do projektu w uzasadnionych przypadkach sąd lub prokurator będzie mógł:

  • zmienić miejsce odbywania aresztu elektronicznego,
  • zmodyfikować przedziały czasowe, w których oskarżony może opuszczać miejsce odbywania środka,
  • zezwolić na jednorazowe opuszczenie miejsca odbywania aresztu elektronicznego na okres nieprzekraczający pięciu dni. ©℗