"W sumie w sobotę i w niedzielę mieliśmy 4 tys. 885 zgłoszeń, większość z nich - 3 tys. 396 dotyczyła powalonych drzew, 1062 to były akcje związane z podtopieniami i wypompowywaniem wody, z zalanych ulic i piwnic" - powiedział PAP rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak.

Jak powiedział, wichury uszkodziły lub zerwały dachy na 462 budynkach, w tym 316 budynkach mieszkalnych. "Najtrudniejsza sytuacja była na Mazowszu, w Warszawie, Pruszkowie oraz Otwocku i powiecie piaseczyńskim doszło do największej liczby podtopień. Trudna sytuacja była też w woj. kujawsko-pomorskim, łódzkim, małopolskim i świętokrzyskim" - dodał rzecznik.

W sumie w wyniku nawałnic zginęły trzy osoby, a 16 - w tym czterech strażaków - zostało rannych. "W sobotę w miejscowości Szwecja (zachodniopomorskie) ojciec pływał kajakiem z dwójką dzieci. Kiedy wyszedł na brzeg, przewróciło się drzewo - zginął on i jedno z dzieci, drugie zostało ranne. Z kolei w niedzielę w miejscowości Przeździatka-Kolonia (gmina Sokołów Podlaski) na powalone drzewo najechał samochód - zginęła jedna osoba, dwóch pasażerów zostało rannych" - powiedział Frątczak.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, że w wyniku gwałtownych burz doszło do licznych awarii sieci energetycznej. "W szczytowym okresie dostaw prądu pozbawionych było około 62,2 tys. odbiorców. Najwięcej w województwach: mazowieckim – 20 538, łódzkim – 13 740, lubelskim – 12 600, podlaskim – 7875" - podano.

Rano bez prądu pozostawało nadal ok. 15 tys. osób - najwięcej w woj. łódzkim, pomorskim, mazowieckim, lubelskim i dolnośląskim.