Parafianowicz: Polski pomysł na politykę zagraniczną błysł i zgasł

autor: Zbigniew Parafianowicz27.06.2016, 07:30; Aktualizacja: 27.06.2016, 08:13
Polska mapa

Możemy z całego serca uznawać Zjednoczone Królestwo za partnera. Możemy się nim fascynować jak chorąży Jacenko z „Kontry” Józefa Mackiewicza. Nie spodziewajmy się jednak wzajemnościźródło: Materiały Prasowe

Ekspresowy upadek koncepcji polskiej polityki zagranicznej opartej na ścisłym sojuszu z Wielką Brytanią można uznać za fenomen. Nie minęło bowiem nawet pół roku od ogłoszenia jej z trybuny sejmowej.

Krótko po exposé szefa dyplomacji w styczniu tego roku pytaliśmy, czy Witold Waszczykowski, stawiając na Wielką Brytanię, a nie na Niemcy, uwzględnił ryzyko związane z Brexitem? Czy da się prowadzić skuteczną politykę europejską w oparciu o państwo, które szykuje się do opuszczenia UE? Minister unikał odpowiedzi na te pytania. Londyn miał być przeciwwagą dla Berlina. Alternatywą wobec Niemiec, które zawiodły wstającą z kolan Polskę. Rzeczywistość szybko zweryfikowała założenia dyplomatycznych iluzji ministra Waszczykowskiego. Zresztą nie tylko na odcinku brytyjskim.

Wraz z porażką i planowanym ustąpieniem ze stanowiska Davida Camerona w Londynie do głosu dojdą politycy, z którymi łatwo nie znajdziemy wspólnego języka. Marsz po władzę rozpoczął populista i były burmistrz brytyjskiej stolicy Boris Johnson. Polityk, który chciałby uregulowania stosunków z Rosją, Ukrainę uznaje za dzikie pola Europy, a wspólną europejską politykę zagraniczną traktuje jako źródło napięć w stosunkach z Moskwą, które należy wyeliminować.

W takim układzie personalnym na szczytach władzy w Londynie nasz strategiczny sojusz z Wielką Brytanią będzie jednostronny i bezwartościowy. Możemy z całego serca uznawać Zjednoczone Królestwo za partnera. Możemy się nim fascynować jak chorąży Jacenko z „Kontry” Józefa Mackiewicza. Nie spodziewajmy się jednak wzajemności.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie