Jak dowiedziała się PAP, nie będzie radykalnych zmian w stosunku do ogłoszonego w marcu wstępnego programu wizyty Franciszka. Będzie natomiast więcej szczegółów co do aktywności papieża w poszczególnych dniach. Papież będzie w Polsce od 27 do 31 lipca. Odwiedzi Kraków, Częstochowę i Auschwitz-Birkenau.

W Warszawie w konferencji prezentującej program wizyty udział wezmą nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Artur Miziński, szefowa kancelarii premiera Beata Kempa i szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Sadurska.

W Krakowie oprócz planu wizyty papieża dziennikarzom ma zostać przedstawiona koncepcja architektoniczna ołtarzy na Błoniach i w Brzegach koło Wieliczki.

Według podanego w marcu programu w pierwszym dniu wizyty Franciszek spotka się na Wawelu z Andrzejem Dudą, a dzień później odprawi na Jasnej Górze mszę z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. 29 lipca papież odwiedzi teren byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i wygłosi tam przemówienie.

Czterokrotnie papież spotka się z młodzieżą, która przyjedzie na Światowe Dni Młodzieży. 28 lipca na krakowskich Błoniach zaplanowano ceremonię oficjalnego powitania Franciszka, a dzień później w tym samym miejscu Drogę Krzyżową. 30 lipca w Campusie Misericordiae w Brzegach koło Wieliczki odbędzie się czuwanie modlitewne, a w niedzielę 31 lipca msza św. kończącą ŚDM.

Papież ma też odwiedzić Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Łagiewnikach. W programie wizyty są obiad z przedstawicielami młodzieży z wszystkich kontynentów i spotkanie z wolontariuszami ŚDM. Jest też pomysł, by Franciszek przejechał tramwajem z ul. Franciszkańskiej na Błonia. Media donosiły również o planach wizyty w szpitalu dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu.

W zeszłym tygodniu w Krakowie Komisja Watykańska odpowiedzialna za przygotowanie wizyty papieża ustalała szczegóły jego pobytu. Delegacja odwiedziła miejsca, gdzie zaplanowano wydarzenia centralne ŚDM: krakowskie Błonia, Campus Misericordiae w Brzegach, sanktuaria Bożego Miłosierdzia i Jana Pawła II w Łagiewnikach. "Podczas tego spotkania nie nastąpiły jakieś rewolucyjne zmiany. Ten program, który został już w pierwszej wersji przekazany opinii publicznej, nie zmienił się. Przez te dwa dni debatowaliśmy na pewnymi szczegółami, które trzeba było doprecyzować" - mówił koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży bp Damian Muskus.

Będzie to pierwsza wizyta papieża Franciszka w Polsce. Dojdzie do niej 10 lat po wizycie Benedykta XVI.(PAP)