Szykują się spore zmiany dla przedsiębiorców. Będą musieli wystawiać faktury w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF). Najpierw przepisy obejmą duże firmy, później średnie i małe. Kiedy zmiany wejdą w życie? Jakie kary za nieprzestrzeganie nowych przepisów?

Przejście na elektroniczny system wystawiania faktur ma na celu ułatwienie walki z wyłudzeniami podatku VAT. Więcej pieniędzy będzie wpływać do budżetu państwa. Takie jest założenie.

Krajowy System e-Faktur. Od kiedy?

Od 1 lipca 2024 r. obowiązek korzystania z KSeF obejmie czynnych podatników VAT. Małe i średnie przedsiębiorstwa zwolnione z VAT będą zobowiązane używać KSeF od 1 stycznia 2025 r.

Warto zaznaczyć, że KSeF już funkcjonuje, ale na razie jest systemem dobrowolnym.

Jakie kary za faktury poza KSeF?

Ewentualna kara pieniężna będzie wynosić do 100 proc. kwoty podatku wykazanego na fakturze wystawionej poza KSeF. Z kolei w przypadku faktury bez wykazanego podatku kara może wynieść do 18.7 proc. kwoty należności ogółem.

"Wprowadzenie kar ma na celu wyegzekwowanie wymaganych w ustawie obowiązków. Kary mają charakter prewencyjny, tak aby system ten spełnił swoje cele. Wystawianie faktur przy użyciu KSeF oraz przesłania faktur w wymaganym terminie do KSeF przyniesie pozytywne skutki zarówno po stronie podatników jaki i administracji. Pozwoli na dalsze ograniczenie skali oszustw podatkowych typu znikający podatnik. Jeśli zdarzą się sytuacje wymagające ukarania, ważne jest aby organy administracji skarbowej były w tej sytuacji szybkie i skuteczne" – poinformowało Ministerstwo Finansów.