statystyki

Komunikacja miejska przyszłości powstała w Świebodzicach

autor: Krzysztof Majdan03.02.2016, 07:17; Aktualizacja: 03.02.2016, 08:40
Nie Warszawa czy Kraków, ale liczące niewiele ponad 20 tys. miasteczko na Dolnym Śląsku może pochwalić się najnowocześniejszym w Polsce rozwiązaniem dotyczącym opłacania przejazdów miejskimi autobusami.

Nie Warszawa czy Kraków, ale liczące niewiele ponad 20 tys. miasteczko na Dolnym Śląsku może pochwalić się najnowocześniejszym w Polsce rozwiązaniem dotyczącym opłacania przejazdów miejskimi autobusami.źródło: ShutterStock

W Świebodzicach już nie trzeba mieć biletu komunikacji miejskiej. Wystarczy karta płatnicza.

Nie Warszawa czy Kraków, ale liczące niewiele ponad 20 tys. miasteczko na Dolnym Śląsku może pochwalić się najnowocześniejszym w Polsce rozwiązaniem dotyczącym opłacania przejazdów miejskimi autobusami. Bez biletów kartonikowych, bez dłuższych postojów, by kierowca mógł wydać resztę. Pasażer wchodzi, na ekranie dotykowym wybiera bilet, przykłada kartę płatniczą i to wszystko. Historię swoich przejazdów można poznać w aplikacji na smartfony dla pasażerów. W przypadku kontroli przykłada się kartę do terminalu kontrolera. Za wdrożenie systemu odpowiadają firmy R&G oraz MCX Systems.

Zamysł wzorowany jest na rozwiązaniu z Londynu, uchodzącym za jeden z najlepszych systemów opłat za przejazdy komunikacją miejską. Tam coraz częściej karty bankowe zastępują dotychczas stosowaną w transporcie miejskim kartę pre-paid Oyster. Pilotaż w Świebodzicach przypomina pomysł londyński – to nowoczesny biletomat z aplikacją, bez papierowych kwitków. Grzegorz Wojtenko, prezes MCX Systems, przekonuje, że firma mogłaby od ręki wdrożyć system bardziej zaawansowany. Taki, gdzie pasażer przy wejściu do autobusu melduje się kartą płatniczą w terminalu, by wymeldować się na przystanku docelowym. Na koniec dnia, na podstawie jego historii podróży, z karty pobierana jest należność.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie